گردآورنده:حمیدرضاطاهریان                                      آيا دکمه لايک فيس بوک در حال رديابي شماست؟

بي شک دکمه لايک فيس بوک و دکمه توييت براي توييتر را در بسياري از سايت و بلاگ ها ديده ايد.اين روزها کمتر سايتي را پيدا مي کنيد که اين دو دکمه را براي اشتراک گذاري مطالبشان نداشته باشند.اما آيا مي دانستيد که اين دکمه ها جز به اشتراک گذاشتن مطالب با دوستان فيس بوک و دنبال کنندگان در توييتر چه کارهاي ديگري نيز مي توانند انجام بدهند؟يا به بياني ديگر در حال انجام دادن چه کار ديگري هستند؟

اين دکمه ها چه کار مي کنند؟


وظيفه اصلي دکمه لايک و توييت همان به اشتراک گذاشتن مطالب در توييتر و فيس بوک مي باشد. اما آنها بر روي کامپيوتر کاربر کوکي نيز به جاي مي گذارند.و با اين کار به توييتر و فيس بوک اين امکان را مي دهند تا عادات وب گردي شما را زير ذره بين داشته باشند.در حقيقت اگر در فيس بوک يا توييتر لاگين کرده باشيد و به وب گردي بپردازيد و در پي آن از هر سايت يا بلاگي که اين دکمه ها را داشته باشد (مثل آي رايت) بازديد کنيد ، اين شبکه هاي اجتماعي مطلع خواهند شد.
و حتي اگر روي اين دکمه ها کليک نکنيم؟
بله! کافي است که شما در ماه اخير فقط يک بار در توييتر و فيس بوک لاگين کرده باشيد تا اطلاعات وب گردي شما جمع آوري شود.براي توقف اينکار شما بايد از اکانت خود لاگ اوت کنيد.در غير اينصورت حتي اگر روي آنها کليک نکنيد اين دکمه ها مانند ايستگاه هاي جاسوسي راديويي همه جا شما را زير نظر خواهند داشت، فعاليت هاي شما در وب را ثبت مي کنند و اين رديابي را مخابره مي کنند.

آيا دکمه لايک فيس بوک در حال رديابي شماست؟

اين دکمه ها تا چه حد در وب گسترش پيدا کرده اند؟

با توجه به رشد شبکه هاي اجتماعي ، دکمه ها و ابزارهاي آنها نيز متعاقبا در حال فراگيرشدن در وب مي باشند.دکمه لايک و توييت سال گذشته به ميليون ها صفحه اينترنتي اضافه شدند.يک سوم از هزار سايت پربازديد دنيا دکمه لايک و يک چهارم و يک پنجم آنها دکمه اي از گوگل و توييت را دارند.

آيا فيس بوک از اين اطلاعات استفاده مي کند ؟


فيس بوک ، توييتر و گوگل اذعان مي کنند که آنها از اين اطلاعات براي رديابي کاربرانشان استفاده نمي کنند.و آنها مي گويند که اين اطلاعات به صورت ناشناس ذخيره شده و از اين رو امکان مرورمجدد آنها در مورد کاربري خاص وجود ندارد.فيس بوک مي گويد که از اين اطلاعات تنها براي تقويت تبليغات هدفدار خود استفاده مي کند.فيس بوک به مدت تقريبا طولاني 3 ماه اين اطلاعات را حفظ مي کند، گوگل دو هفته ،و توييتر مي گويد که از اين اطلاعات استفاده نکرده و آنها را سريعا پاک مي کند.


براي به حداقل رساندن اين رديابي چه کار مي توان کرد؟


اگر نگران هستيد بايد بعد از چک کردن فيس بوک و توييت هاي خود در توييتر از آنها خارج (لاگ اوت) شويد. و براي همين بعدا مجبوريد دوباره وارد شويد.به نظر مي رسد که اين روزها يا بايد کمي به خود سختي داد و يا از اين موارد مرتبط با حريم خصوصي چشم پوشيد.
 
 
منبع:آي رايت