کهنه سربازایرانی

اخبار،داستان،خاطرات و آخرین دستاوردهای نظامی،پلیسی،اطلاعاتی

0 شيوه جاسوسي دولت آمريكا از شهروندان

0 شيوه جاسوسي دولت آمريكا از شهروندان

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

فناوري‌هاي امروزي به ابزار دولت‌هاي تماميت‌خواه براي اعمال كنترل روزافزون بر شهروندانشان تبديل شده است؛ در اين گزارش، 10 شيوه جديد جاسوسي دولت آمريكا در امور شهروندانش توصيف شده است.
به گزارش وبلاگ کهنه سربازایرانی، پايگاه تحليلي "امريکن دريم" در گزارشي در رابطه با شيوه‌هاي جديدي که دولت‌ آمريکا در زندگي مردم جاسوسي مي‌کند، مي‌نويسد: اگر به نظر شما جالب نيست كه دولت‌ها به شيوه‌هاي مختلف، سعي کنند تا زندگي ما را زير نظر بگيرند، بر آن نظارت کنند، آن را دنبال کنند و بر آن کنترل داشته باشند، منتظر باشيد در آينده شاهد وقوع رخدادهاي ناپسندتري باشيد.

 امروزه ما در روزگاري آكنده از سوء ظن و ترديد زندگي مي‌كنيم؛ در چنين دنيايي که در آن فناوري با سرعت روزافزوني پيشرفت مي‌كند، دولت‌ها در اقصي نقاط جهان در تلاش هستند تا شيوه‌هاي جديدي براي جاسوسي در رفتار مردم و كنترل آن کشف کنند.

گفته مي‌شود در جهاني که هر انساني يک "تروريست بالقوه" محسوب مي‌شود، مفاهيمي چون آزادي، استقلال و حريم شخصي، مفاهيمي شيکی هستند که تحقق آن دور از ذهن به نظر مي‌رسد. همواره به ما اطمينان داده مي‌شود كه نظارت دولت بر رفتار ما و تجسس در آن، به نفع تامين امنيت خود ماست اما حقيقت آن است که تنها دولت نيست كه بر کارهاي ما نظارت مي‌کند. امروزه تك تك ما تجسس در كارهاي ديگران را ياد مي گيريم و مي‌آموزيم که در کارهاي ديگري جاسوسي کنيم و هر  سرنخي از "موارد مشكوك" را بلافاصله به دولت گزارش دهيم. کل اين دنياي متمدن امروزي به يک زندان مشبک بزرگ تبديل شده است و بسياري از اين فناوري‌هاي نوين چه بسا وضع را وخيم‌تر مي‌کنند.

در ذيل به 10 روش جديدي که دولت‌ها از طريق آنها در کارهاي شما جاسوسي مي‌کنند و رفتارتان را کنترل مي‌کنند، اشاره مي‌شود.

1. استفاده از قطعات الکترونيکي نصب شده بر روي پوست
 آمادگي "خالکوبي‌هاي پوستي الکترونيکي" را داريد؟ يک تيم پژوهشي توانسته است نوعي "پوست هوشمند" طراحي کند که بسيار ظريف و انعطاف‌پذير و سرشار از قابليت‌هاي جديد است.

 استفاده از قطعات الکترونيکي نصب شده بر روي پوست، شايد براي نوابغ دنياي فناوري بسيار جالب باشد، اما ممکن است مشکلات بي‌شماري نيز با خود به همراه داشته باشد. در ادامه شرح اين دستاورد جديد را از زبان مقاله‌اي در يک روزنامه بريتانيايي مي‌خوانيم.

اين سيستم از مدارهايي بسيار انعطاف‌پذير ساخته شده است
سيستم الکترونيکي برون پوستي از مدارهاي الکترونيکي بسيار انعطاف پذيري استفاده مي‌کند. اين سيستم از کانال‌هاي مارمانند عايقي تشكيل شده که به راحتي تا شده و کش پيدا مي‌کنند، بي آنکه در عملکرد آنها خللي ايجاد شود. اين مدار به اندازه يک تمبر پستي بوده و از موي انسان هم نازک‌تر است و بدون نياز به چسب، با نيروهاي طبيعي الکترواستاتيک به پوست مي‌چسبد.

امکان کنترل رفتار شهروندان از طریق اين دستگاه
درست است که اين فناوري روشي فوق‌العاده براي اتصال بي‌سيم به اينترنت است و پزشكان با كمك آن مي توانند وضعيت بيماران خود را پي‌گيري كنند، اما در عين حال احتمال سوء استفاده از آن نيز وجود دارد.

 با افزايش استفاده از اين فناوري، دولت‌ها خواهند توانست مكان شهروندان و فعاليت‌هاي آنها را به نحوي بي‌سابقه کنترل کنند و بر آنها نظارت داشته باشند. به علاوه، ممکن است روزي برسد که دولت‌ها استفاده از آن را اجباري کنند. به عنوان مثال، ممکن روزي مجبور باشيد براي اثبات هويت خود يا انجام فعاليت‌هاي تجاري از اين "خالکوبي‌هاي پوستي الکترونيکي" استفاده کنيد. ضمن اينكه، امکان استفاده از "قطعات الکترونيکي نصب‌شده بر پوست" براي کنترل بخش عمده‌اي از مردم، چندان دور از انتظار نيست. تنها کافي است توجه داشته باشيد که اگر شما به اينترنت وصل شويد، اينترنت نيز به شما متصل است.

2. گزارش موارد مشکوک
 اسناد تعجب‌آوري که انجمن "اوث کيپرز" به دست آورده است حاکي از آن است که "اف‌بي‌آي" از مغازه‌داران خواسته است هر گونه "فعاليت مشکوک" را گزارش کنند. طبق اين اسناد، منظور از "فعاليت مشکوک"، موارد زير است:
- پرداخت نقدي
- قطع بودن يک دست با انگشت‌ها
- بوهاي عجيب
- بيان سخنان و گفته‌هاي بيش از حد مذهبي

- خداشناسي بسيار تندرو و افراطي
- خريد سلاح يا جعبه‌هاي کبريت ضد آب
- خريد غذاهاي آماده براي خوردن
- خريد وسايل ديد در شب، چراغ‌قوه يا ماسک گاز

طبق گزارش "ورلد ديلي نت"، اين سند بخشي از مجموعه بروشورهايي است که قرار است در "فروشگاه‌هاي تجهيزات کشاورزي، اسلحه، قطعات نظامي و حتي هتل‌ها و متل‌ها" توزيع شود.

3. اشعه دردآور نامرئي
 ارتش آمريکا يک اشعه دردآور نامرئي توليد کرده است که بسيار موثر عمل مي‌کند. در ادامه، توصيف اين سلاح را از زبان مقاله‌اي در پايگاه تحليلي"آلترنت" مي‌خوانيد.

توليد حرارتي بيش از 130 درجه در پوست هدف
گويي اين اسلحه از جنگ ستارگان آمده است. سيستم مجهز به عمليات ممانعتي در اين اسلحه، همچون فر يک مايکرو ويو صحرايي عمل مي‌کند و از خود اشعه‌اي متشعشع مي‌کند که پوست فرد هدف را تا 130 درجه حرارت مي‌دهد. اين حرارت بالا، چنان سوزشي در فرد هدف ايجاد مي‌کند که ناخودآگاه او را وادار به فرار مي‌كند (نيروي هوايي اين واكنش را "اثر خداحافظي" مي‌نامد).

استفاده از اين اسلحه در زندان‌هاي آمريکا
 اين اسلحه هم اکنون در زندان‌هاي آمريکا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. سوال اين است که چقدر طول خواهد کشيد تا از اين سلاح در همه جاي کشور استفاده شود؟

4. شبکه‌هاي اجتماعي همچون فيس‌بوک و توييتر کنترل مي‌شوند
 مراقب آنچه که در فيس‌بوک يا توييتر مي‌گذاريد باشيد. امروزه نهادهاي مجري قانون در سرتاسر دنيا به گونه‌اي بي‌سابقه بر شبکه‌هاي اجتماعي تمرکز کرده‌اند. به عنوان مثال، اخيرا پليس نيويورک‌سيتي، واحد مخصوص رسانه‌هاي اجتماعي تاسيس کرده است که مسئول تعقيب مجرمين فيس‌بوک و توييتر است.

5. فناوري تشخيص چهره، و استفاده از آن در ناآرامي‌هاي لندن
 فناوري تشخيص چهره نيز از ديگر فناوري‌هايي است که به عرصه آمده است. اين فناوري با استفاده از ميليون‌ها دوربين امنيتي که در سرتاسر جهان نصب مي‌شوند، براي نهادهاي مجري قانون بسيار سودمند و مفيد هستند. در حقيقت، پليس لندن از اين فناوري براي پيدا کردن مردمي استفاده کرد که در ناآرامي‌هاي لندن حضور داشتند.

آزمايش اين فناوري از سوی پليس در شلوغي‌هاي انگلستان
فناوري تشخيص چهره که قرار است در بازي‌هاي 2012 لندن به کار گرفته شود، در شلوغي‌هاي لندن امتحانش را پس داد در اين ناآرامي‌ها، افسران پليس از برنامه به روز شده "تشخيص چهره اسکاتلنديارد" به عکاسي از چهره مظنونين پرداختند.

استفاده از فناوري تشخيص چهره حتي در فيس‌بوک
در واقع فناوري تشخيص چهره بخشي از زندگي روزمره ما شده است؛ به نحوي که حتي فيس‌بوک نيز از آن استفاده مي‌کند. در هر حال به نظر مي‌رسد به سختي بتوان از تير رس اين فناوري بيرون ماند.

6. مشاهده فعاليت‌هاي افراد از طريق دستگاه‌هاي هوشمند سنجش ميزان انرژي
 انرژي‌سنج‌هاي هوشمند به تمامي خانه‌هاي آمريکاي شمالي و اروپا راه پيدا کرده‌اند. اين سنجه‌هاي هوشمند در هر لحظه از روز خانه شما را نظاره مي‌کنند و هر داده پيچيده‌اي در مورد زندگي شخصي شما را به شرکت‌هاي نظامي مي‌فرستند.

تلاش پارلمان اروپا و دولت اوباما براي استفاده هر چه بيشتر از اين دستگاه
پليس آمريکا در پرونده‌هاي مربوط به مواد مخدر در سرتاسر کشور از اين فناوري استفاده مي‌کند. چنانچه اين انرژي‌سنج هوشمند، ميزان مصرف انرژي شما را غيرعادي ببيند، به احتمال زياد خانه شما مورد حمله قرار خواهد گرفت. پارلمان اروپا در نظر دارد تا سال 2020 در خانه 80 درصد از مصرف‌کنندگان برق، اين فناوري را تعبيه کند؛ باراک اوباما نيز به شدت مشغول استفاده هر چه بيشتر از اين فناوري در خانه آمريکاييان است.

7. آموزش دانش‌آموزان برای پذیرش نظارت بر رفتارشان
فرزندانمان در مدارس به گونه‌اي آموزش داده مي‌شوند که بپذيرند زندگي‌شان دائما تحت نظارت است. به عنوان مثال، وزارت کشاورزي آمريکا مبالغ هنگفتي را صرف نصب دوربين‌هاي کنترلي در سلف‌سرويس مدارس کرده است تا عاملين دولت بتوانند از نزديک شاهد غذا خوردن فرزندانمان باشند.

8. تلاش براي استفاده از نرم‌افزار تحليل جرم براي پيش‌بيني ارتکاب جرم
شايد گمان کنيد که تنها "تام کروز" بايد از "تکنيک‌هاي پيش‌بيني ارتکاب جرم" مي‌ترسيد. اما بايد بدانيد که امروز اين تکنيک‌ها در جهان واقعي نيز رنگ واقعيت به خود گرفته‌اند. دپارتمان دادگستري اطفال در ايالت فلوريدا اعلام کرده که قصد دارد از نرم‌افزارهاي تحليلي براي پيش‌بيني ارتکاب جرم در بزهکاران جوان استفاده کند و در برنامه‌هاي ويژه پيشگيري به اين "مجرمين بالقوه" آموزش دهد.

9. استفاده از دستگاه استخراج اطلاعات
 بنا به گزارش اتحاديه آزادي‌هاي مدني آمريکا، پليس ميشيگان داده‌ها و اطلاعات موجود در تلفن همراه موتورسواراني که در خيابان متوقف مي‌کند را با استفاده از "دستگاه استخراج اطلاعات"، استخراج مي‌کند. پليس اين کار را حتي در مورد موتورسواراني که هيچ جرمي مرتکب نشده‌اند نيز انجام مي‌دهد.

"سي‌ان‌اي‌تي" نيوز در خبرهاي خود قابليت‌هاي اين ابزار را اين چنين بيان مي‌کند:
اين دستگاه که از سوی شرکت "سلبرايت" فروخته مي‌شود، مي‌تواند پيام‌هاي کوتاه، عکس، ويدئو و حتي اطلاعات جي‌پي‌اس را تقريبا از تمامي انواع گوشي‌هاي موبايل دانلود کند.

اين دستگاه کوچک به هم‌کنش‌گرهايي مجهز است که براي انواع مختلف موبايل به کار گرفته مي‌شود و حتي مي‌تواند از رمزهاي امنيتي عبور کرده و به برخي اطلاعات دست يابد.

10. استفاده از دستگاه توليد صداي دوربرد براي پراکنده کردن تجمعات
هم اکنون مقامات مجري قانون براي پراکنده کردن تجمعات در آمريکا از دستگاه‌هاي توليد صداي دوربرد استفاده مي‌كنند. حال اين سوال پيش مي‌آيد كه مگر صدا توان بارآوردن چه خسارتي دارد؟ خوب، به نظر مي‌رسد که صدا مي‌تواند صدمات سنگيني وارد کند. متن زير توصيف اين دستگاه به زبان مقاله‌اي است که در "آلترنت" چاپ شده است.

اين دستگاه مي‌تواند براي هميشه شنوايي فرد را از بين ببرد
دستگاه توليد صداي دوربرد که از سوی شرکت "امريکن تکنولوژي" ساخته شده است، صداهايي توليد مي‌کند و مي‌فرستد که بيش از صد يارد (تقريبا معادل 91.5 متر)، برد دارد. سال‌هاست که اين دستگاه توليد مي‌شود، اما آمريکاييان براي نخستين بار به هنگام برگزاري نشست گروه  20 در سال 2010، در پترزبورگ براي پراکنده کردن معترضين از آن استفاده کردند.

 اين دستگاه عمدتا به دو شيوه مورد استفاده قرار مي‌گيرد: يا به عنوان بلندگو براي اينکه به معترضين دستور داده شود که پراکنده شوند؛ يا، در صورتي که سرپيچي کنند، همچون "آژيري گوش‌خراش" به صدا درمي‌آيد تا آنها را وادار به ترک محل کند. اين دستگاه گرچه کشنده نيست، اما مي‌تواند، بسته به نحوه استفاده، براي هميشه حس شنوايي فرد را از بين ببرد.

اين دستگاه ميان افراد، تبعيض و تفکيکي قائل نمي‌شود
اين دستگاه هيچ تبعيض و تفکيکي ميان افراد قائل نمي‌شود. هنگامي که از آنها براي پراکنده کردن افراد استفاده مي‌شود، هر فرد بي‌گناهي که از محل مورد نظر عبور مي‌كند نيز از آن متاثر خواهد شد.

چنانچه هنگام استفاده از اين دستگاه، فردي بيش از حد به آن نزديک شود، شنوايي خود را براي هميشه از دست خواهد داد. کودکان و افراد مسن در برابر اين دستگاه بسيار آسيب‌پذير هستند. متاسفانه استفاده از اين دستگاه رو به افزايش است. در حقيقت، حتي براي پراکنده کردن مهماني‌هاي دانشگاهي نيز از آن استفاده مي‌شود.

استفاده از فناوري "ناظر كبير" روز به روز در حال افزايش است
حال پرسش اين است که آيا اين است جهاني که شما در آن زندگي مي‌کنيد؟ آيا دوست داريد فرزندان و نوه‌هاي شما در دنياي زندگي کنند که در آن آزادي و استقلال به فراموشي سپرده شده‌اند؟

دنياي امروز ما به قهقرا مي‌رود. استفاده از اين فناوري‌هاي "ناظر كبير" (در رمان 1984، اثر "جرج ارول" اشاره به فردي است كه در راس حكومتي توتاليتر قرار گرفته و مراقب كردار و گفتار و اندايشه هاي آدم زير سلطه خويش است) روز به روز رو به افزايش بوده و متاسفانه سرکوب‌کننده‌تر مي‌شود. اگر اين روند همين‌جا متوقف نشود، روزي خواهد رسيد که اين فناوري به دست افراد پليد مي‌افتد و پليدي‌ها و زشتي‌ها آزاد شده و به زندگي ما راه يابند./بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر 1390ساعت 9:19 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از اتاق خواب شهروندانش

 
گردآورنده:حمیدرضاطاهریان
 
 
به گزرش وبلاگ کهنه سربازایرانی،به نقل ازمشرق زمانی واژه "دشمن" در آمریکا تنها به تروریست‌ها و خارجی‌ها اطلاق می‌شد اما امروزه و در واقع پس از واقعه 11 سپتامبر، این واژه در مورد کل مردم آمریکا نیز به کار می‌رود.

هم‌اینک در سراسر آمریکا تکنسین‌های سازمان امنیت ملی در ساختمان‌های بدون پنجره نشسته و مشغول کپی‌برداری از مکالمات تلفنی، ای‌میل‌ها و...
شهروندان آمریکایی هستند. تجهیزات جاسوسی این سازمان حتی اینکه یک آمریکایی از کدام سایت بازدید می کند یا از آمازون کدام کتاب را خریداری می‌کند را ثبت و ضبط می‌‌کند و در این شرایط، دیگر پاک کردن اطلاعات بی‌معناست.

هزاران تحلیل‌گر این سازمان که روزی روزگاری گوش خود را به دیوار دشمنان احتمالی خود می‌چسباندند و گفتگوهای نیروهای خارجی را رصد می‌کردند هم‌اینک به اتاق خواب شهروندان آمریکایی نقل مکان کرده و به استراق سمع خصوصی‌ترین مسائل خانواده‌های آمریکایی همت گماشته‌اند.

23 سال پیش، دادگاهی به نام دادگاه تجسس اطلاعات خارجی (Foreign Intelligence Surveillance Court) تشکیل شد. وظیفه این دادگاه اطمینان حاصل کردن از این مسئله بود که سازمان امنیت ملی، تنها مظنونین خارجی و تروریست‌ها را هدف قرار داده و در موردشان تجسس می‌کند. همچنین شرکت‌های ارتباطات راه‌دور در آمریکا می‌بایست بر اساس قانون، امنیت کاربران خود را حفظ می کردند، مگر در مواقع استثنایی.

آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) که همیشه در حال رصد دشمنان بالقوه آمریکا بوده، پس از حمله به برج‌های دوقلو، استراق سمع از عموم آمریکائیان را به شکلی جدی‌تر پیگیری می‌کند.

"آدریان کین" از مقامات سابق این سازمان می‌گوید: «به ما دستور داده شد به تمام مکالمات آمریکائیان گوش دهیم. اقدامی که پیش‌تر انجام نمی‌دادیم.»

 وی که از سال 1994 تا 1998 در این سازمان حضور داشت پس از حوادث 11 سپتامبر بار دیگر به خدمت فراخوانده شد اما مسئولیت وی کمی با قبل تفاوت پیدا کرده بود. چراکه وی قرار بود آمریکائیان را نیز رصد کند.

البته به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، "شنود" از وظایف اصلی آژانس امنیت ملی آمریکاست و این کار را از سال‌های بسیار دور نیز انجام می‌داده است.

جالب آنجاست که اوباما نیز برخلاف آن وعده‌های پوشالی خود، راه بوش را پی گرفت و پروژه‌ای که بوش در زمینه تغییر قانون دادگاه تجسس اطلاعات خارجی، به صورت سری آغاز کرده بود، را در سطحی وسیع‌تر دنبال کرد و اصلاحیه قانونی مذکور نیز در کنگره آمریکا تصویب شد.

اکنون دیگر دولت آمریکا اطلاعات هر چه بیشتری درباره "دشمنان"(!) خود دارد و به همین منظور هم مرکزی در یوتا برای ذخیره این اطلاعات بنا شده که قابلیت ذخیره یک یوتابایت (معادل 1000.000.000.000.000.000.000.000 بایت یا یک سپتیلیون) را دارد.شنود دائم ارتباطات از راه دور، در سراسر جهان (موبایل، فکس، ای‌میل و ارتباطات انفورماتیک) و همچنین دریافت و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای، در حوزه وظایف سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) است. مقرّ این آژانس در فورت مید (مریلند، نزدیک واشنگتن) قرار دارد.

این سازمان  صدهزار نفر را در استخدام خود دارد. این افراد در مراکز مختلف در آمریکا و ایستگاه‌های شنود مستقر در خارج، مشغول به کار هستند. این سازمان از بودجه سالانه‌ای معادل بیش از 16 میلیارد دلار بهره می‌برد.
 
به گفته "جان پیک"، کارشناس آمریکایی مسائل اطلاعاتی، آژانس امنیت ملی ایالات متحده، حدود 95 درصد ارتباطات از راه دور را در سراسر جهان، تحت کنترل دارد. این حجم عظیم اطلاعات به وسیله ابرکامپیوترهای مجهز به نرم‌افزارهای تجزیه و تحلیل، مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد.

البته رقم گفته شده از سوی این کارشناس آمریکایی، مورد قبول همه اهل فن نیست اما می‌توان با اطمینان گفت که توانایی آژانس امنیت ملی آمریکا در ره‌گیری اطلاعاتی بیش از پنجاه درصد ترافیک جهانی را شامل می‌شود.

مدیر این آژانس، به هنگام یکی از معدود مصاحبه‌هایش با مطبوعات، اعلام کرده بود که او باید هر سه ساعت، اطلاعاتی معادل کل کتابخانه کنگره آمریکا را تحت اداره‌اش داشته باشد.
بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

منبع: مشرق
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر 1390ساعت 8:17 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

دستگيري جاسوس سيا در ايران

دستگيري جاسوس سيا در ايران
 
گردآورنده:حمیدرضاطاهریان
 
وزارت اطلاعات ايران از شناسايي و دستگيري يک جاسوس سازمان سيا امريکا در جمهوري اسلامي خبر داده است.

وزارت اطلاعات در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: سازمان جاسوسي امريكا "سيا" به يكي از تحليلگران اطلاعاتي خود كه سوابقي همچون فعاليت در واحدهاي اطلاعاتي ارتش امريكا و حضور در پايگاه نظامي اين كشور در افغانستان و عراق دارد، اجراي سناريوي اطلاعاتي- عملياتي پيچيده‌اي را محول كرد.

در اطلاعيه وزارت اطلاعات آمده است: اين مأمور ايراني­تبار سازمان سيا پس از گذراندن آموزش‌هاي پيچيده اطلاعاتي در چند مرحله و ورود به منطقه، ضمن جمع‌آوري‌اطلاعات با سلسله فعاليت‌هاي هدفمند و برنامه‌ريزي شده مأموريت خود را آغاز كرد، اما با هوشياري سربازان گمنام امام زمان (عج) به محض ورود به پايگاه بگرام افغانستان مورد شناسايي قرار گرفت، و جاسوس نامبرده و مأموريت‌هاي محوله به وي آشكار شد.

اين جاسوس سپس زير نظر مأموران اطلاعاتي جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت و پس از ورود به خاك کشور مدتي تحت تعقيب بود و هم­زمان با آغاز مأموريت جاسوسي خود، مقتدرانه توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) بازداشت شد.

وزارت اطلاعات تاكيد كرده است در روزهاي آينده درباره ابعاد و زواياي اين پرونده، اطلاعات تكميلي به اطلاع مردم رسانده خواهد شد. /بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر 1390ساعت 7:37 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

12 جاسوس سیا در ایران دستگیر شدند

12 جاسوس سیا در ایران دستگیر شدند

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان 

دیپلماسی ایرانی: با گذشت 3 روز از اعلام خبر شناسایی و دستگیری ده‌ها مخبر سازمان
جاسوسی آمریکا، سیا، توسط ماموران ضد جاسوسی ایران و حزب‌الله، که از سوی مقامات آمریکایی مطرح شده بود، رئیس کمیته سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد که 12 جاسوس سیا در ایران دستگیر شده‌اند.

پرویز سروری اظهار داشت که ماموران دستگیر شده قصد آسیب زدن به منافع ایران با کمک اسرائیل را داشته‌اند.

به گفته وی هدف این شبکه جاسوسی تخریب بخش‌های امنیتی،‌نظامی و هسته ای ایران بوده است.

این اظهارات سروری در حالی مطرح می‌شود که خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داد، مایک راجرز، عضو کمیته منتخب جاسوسی مجلس نمایندگان آمریکا هم اکنون در لبنان حضور دارد تا در خصوص افشای هویت و دستگیری برخی مخبران سیا اطلاعات کسب کند./بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم آذر 1390ساعت 7:30 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

ساختار سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی سوریه

ساختار سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی سوریه

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان 

سوریه دارای چهار سرویس اطلاعاتی عمده می باشد که بطور مستقیم و تحت نظارت رئیس جمهور این کشور فعالیت می کنند . فعالیت این سازمانها کاملا مستقل از یکدیگر و محرمانه می باشد به نحوی که هیچ یک از این چهار سرویس اطلاعاتی اجازه دسترسی به اطلاعات و هویت افراد سرویس های دیگر را ندارند .

 

سوریه دارای چهار سرویس اطلاعاتی عمده می باشد که بطور مستقیم و تحت نظارت رئیس جمهور این کشور فعالیت می کنند . فعالیت این سازمانها کاملا مستقل از یکدیگر و محرمانه می باشد به نحوی که هیچ یک از این چهار سرویس اطلاعاتی اجازه دسترسی به اطلاعات و هویت افراد سرویس های دیگر را ندارند . روسای سرویسهای چهارگانه مستقیما به شخص رئیس جمهور (بشار اسد) گزارش می دهند و وفاداری و پایبندی بی چون و چرا و یکسانی نسبت به اسد دارند .

این سازمانهای چهارگانه عبارتند از :

 1. سازمان امنیت سیاسی
 2. سازمانهای امنیت عمومی
 3. اداره اطلاعات نظامی
 4. سازمان اطلاعات نیروی هوایی

الف- سازمان امنیت سیاسی

این سازمان مسئول شناسایی و پیگیری نشانه هایی از فعالیت سیاسی سازمان یافته ای است که علیه منافع رژیم فعالیت می کنند و شامل نظارت و کنترل بر مخالفان سیاسی مظنون همینطور فعالیتهای خارجیانی است که در این کشور سکونت دارند و با افراد محلی  در تعامل هستند . فرمانده این سازمان بر عهده سر لشکر ‌«عدنان بدر حسن»adnan badr hasan (یک شیعه علوی از حمص homs ) است و از سال ۱۹۷۸ عهده دار این پست گردیده است .

ب- سازمانهای امنیت عمومی

سازمانهای امنیت عمومی ، سرویس اطلاعاتی غیر نظامی عمده در این کشور است که به سه شعبه تقسیم می شود:

۱- دایره امنیت داخلی که مسئول نظارت داخلی بر مردم است (مسئولیتی که دقیقا مکمل مسئولیت سازمان اطلاعات و امنیت سیاسی است .) رئیس کنونی اداره ملی «بهجت سلیمان » می باشد که قبل بر این از مشاوران سیاسی بشار اسد بود و سال گذشته به این سمت گمارده شد.

۲- دایره امنیت خارجی که فعالیتش معادل کار سازمان سیا است . در حال حاضر بدرستی روشن نیست که چه کسی ریاست دایره امنیت خارجی را بر عهده دارد ولی بنا به اطلاعات منتشر شده در بولتن اطلاعاتی خاورمیانه ، ژنرال قاضی (غازی) کنعان ، رئیس سابق اطلاعات نظامی سوریه در لبنان ، این پست را اشغال کرده است .

۳- بخش فلسطینی که بر فعالیتهای گروههای فلسطینی در سوریه و لبنان نظارت می کند . رئیس این بخش طبق آخرین گزارش «هشام بختیار» بود. اما این اطلاعات مربوط به دو سال گذشته است . تعیین کردن قطعی کسانی که این پست ها را بدست آورده اند مشکل است چرا که این تقسیم بندیها بندرت در مطبوعات سوریه به چاپ می رسد .رئیس سازمان امنیت عمومی ،سرلشکر «علی حوری» عضو فرقه اسماعلیه است.

نکته قابل توجه اینکه تا انتصاب حوری در سال گذشته ، همیشه این سمت از آن یکی از اعضای جامعه مسلمانان سنی بود . رئیس پیشین  سازمان امنیت عمومی ، سرتیپ «بشیر النجار» از مسلمانان سنی بود که به اتهام رشوه خواری و فساد اداری از کار بر کنار و زندانی گردید. جانشین رئیس سازمان امنیت عمومی «محمد ناصف» افسر نظامی بازنشسته و رئیس فرقه «علوی خیر بک » می باشد . وی در ارتباط با ایران و مبارزان شیعی لبنان در جنوب این کشور ، شخصیت میانه روی داشت و در گذشته رئیس دایره امنیتی سازمان  امنیت عمومی بود.

ج- اداره اطلاعات نظامی

اداره اطلاعات نظامی سوریه که (دفتر مرکزی آن در مجموعه وزارت دفاع در دمشق است )رسما مسئولیت حوزه عملیات نظارت و کنترل نظامی ، برنامه ریزی و …را دارد .بطور کلی کار پشتیبانی لجستیکی و نظامی گروههای تندرو ترکیه ، فلسطین و لبنان و عملیات نظارت بر و (اغلب حذف) ناراضیان و مخالفان سیاسی در خارج از کشور را بر عهده دارد. رئیس کنونی سرویس اطلاعات نظامی ، ژنرال «حسن خلیل » (شصت و سه ساله) است که پنج ماه پیش به منظور جایگزینی «علی دوباء خلیل» (یک شیعه علوی از لاذقیه)منصوب شد. وی از سال ۱۹۹۳ بعنوان معاون «دوبا» انجام وظیفه می کرد.

با این حال ، بولتن اطلاعاتی خاورمیانه از منابع آگاه پی برده است که سیاستمدار و تصمیم گیرنده اصلی این پست «حسن خلیل » نیست، بلکه ژنرال «آصف شوکت» جانشین رئیس سرویس اطلاعات نظامی است که به تازگی به این سمت گمارده شده است . شوکت یک شیعه علوی و همسر «بشری» خواهر بزرگتر بشار اسد است.

د- سازمان اطلاعات نیروی هوایی

به رغم نام این سازمان ، وظیفه اصلی آن گردآوری اطلاعات برای نیروی هوایی نیست ، بلکه باید این سازمان را یکی از محرمانه ترین و مخوف ترین سرویسهای اطلاعاتی سوریه دانست . سابقه این سازمان به دهه ۷۰ باز می گردد، یعنی پس از آنکه حافظ اسد رئیس جمهور فقید سوریه در سال ۱۹۷۰ قدرت را به دست گرفت .وی به این سرویس اطلاعاتی با هدف انجام عملیاتهای حساس داخلی و بین المللی روی آورد . حدود سی سال فرماندهی این سرویس را سرلشکر «محمد الخولی»بر عهده داشت ، مشاور امین و قابل اعتمادی که دفترش در مجاورت دفتر اسد در کاخ ریاست جمهوری بود . بطور کلی فعالیتهای سازمان اطلاعات نیروی هوایی در دو سطح خلاصه می شود:

۱-سطح داخلی : در این سطح اطلاعات نیروی هوایی سوریه اغلب عملیاتهای بر ضد عناصر اپوزیسیون اسلام گرا در این کشور را به پیش برده است و نقش مهمی در سرکوب قیام اخوان المسلمین در دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ بازی کرد . به تازگی عوامل اطلاعاتی نیروی هوایی جستجویی گسترده از اعضای حزب آزادیبخش اسلامی (حزب التحریر )در دسامبر ۱۹۹۹ بعمل آوردند .

۲- سطح خارجی : در سطح خارجی عوامل این سازمان بیشتر در خارج و در سفارتخانه های سوریه و دفاتر شرکتهای هواپیمایی ملی سوریه مستقر هستند و کانون پشتیبانی اطلاعاتی و مالی گروه های سیاسی همسو با خود در کشورهای خارجی محسوب می شوند . عملیات بمب گذاری نافرجام در یک هواپیمای مسافربری اسرائیلی در فرودگاه Heathrow لندن در آوریل ۱۹۸۶ به این سازمان نسبت داده شد و متعاقب آن حکم دادگاه بین المللی بر علیه « هیثم سعید » جانشین رئیس اطلاعات نیروی هوایی صادر شد و بریتانیا روابط دیپلماتیک خود را با سوریه قطع کرد. البته چهار سال بعد ، زمانی که سوریه به ائتلاف متحد علیه عراق پیوسته بود ، این روابط برقرار گردید.

ژنرال «ابراهیم هوئیجی» رئیس سازمان اطلاعات نیروی هوایی ، یک شیعه علوی از قبیله «حدادین» بود که بعدها به عضویت کمیته مرکزی حزب بعث نیز برگزیده شد.رویکرد چند ماهه اخیر بشار اسد در خصوص انجام برخی اصلاحات سیاسی و اقتصادی در کشور ، مقاومت برخی از مقامات نظامی و امنیتی سوریه را بر انگیخته است از همین رو شاهد برخی تغییر و تحولات در سطوح عالی و امنیتی و نظامی هستیم . تحلیل گران مسائل نظامی و امنیتی سوریه معتقدند که تزریق خون ساده به دستگاه امنیتی سوریه به نحوی شگفت انگیز ، افق ها و آرزوهای دستیابی به آزادیهای سیاسی و اقتصادی در دراز مدت را افزایش داده است . هواداران اسد می گویند ، بشار اسد آرام آرام در صدد کاستن قدرت دستگاههای امنیتی و سپردن آنان به غیر نظامیان است . امری که بخش قابل توجه آن متاثر از تنش های خاورمیانه و فشارهای بین المللی بر سوریه     می باشد .

ژنرال حکمت شهابی و علی اصلان از روسای پی در پی بسیار پر سابقه ستاد ارتش سوریه ، مصطفی تلاس وزیر دفاع ، سر لشکر حسن خلیل ، رئیس سازمان اطلاعات نظامی ، ژنرال ابراهیم هوئیجی ، رئیس سازمان اطلاعات نیروی هوایی وژنرال علی حمود ، رئیس سازمان اطلاعات عمومی ، نمونه هایی از چندین شخصیت نظامی و امنیتی سطح بالای سوریه هستند که در ماههای اخیر از مناصب خود بر کنار و یا جا به جا گردیده اند .

ارتباط ارتش با سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی سوریه

همانطور که در بخش های قبلی گذشت پس از سال ۱۹۷۰ و به قدرت رسیدن حافظ اسد به عنوان رئیس جمهور و رئیس حزب بعث ، این حزب همواره حزب حاکم ، بلا معارض و تصمیم گیرنده اطلاعات سیاسی ، اقتصادی ،نظامی و امنیتی بوده است . بر اساس قانون اساسی سوریه مسئولیت و فرماندهی سرویسهای اطلاعاتی و ارتش به عهده رئیس جمهور که رهبری حزب بعث سوسیالیست عربی را نیز به عهده دارد، می باشد. از همین رو همواره مسئولین امنیتی و اطلاعاتی سوریه عمدتاً نظامیان طراز اول و معتمد رئیس حزب بعث (رئیس جمهور ) بوده اند. به عبارتی می توان گفت که تشکیلات نظامی و امنیتی بالاترین مقامات و مسئولین سوری را در بر می گیرد و حلقه های حلزونی خاص آن تا سطوح پائین و در همه جا دیده می شود.

حافظ اسد رئیس جمهور فقید سوریه ، به منظور تحکیم موقعیت شخصی خویش ، نظامیانی را که حامی وی بوده و واجد خصوصیات وفاداری و اطاعت محض بوده اند در راس مشاغل مهم اطلاعاتی ، امنیتی و نظامی منصوب کرده است. بدین ترتیب مقامات علیرتبه نظامی و امنیتی سوریه متعلق به اعضای گروه افسران طرفدار اسد می باشد و این روند پس از فوت وی کماکان با یکسری تغییرات صوری ادامه یافته است.

مراکز متعدد اطلاعاتی و امنیتی سوریه در آن حد که مطبوعات عربی و بولتن اطلاعاتی خاورمیانه به آنها پرداخته اند نشان می دهد که نمی توان سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی سوریه را مجزای از ارتش و حزب بعث مورد مطالعه قرار داد.

تعداد این دستگاهها به حدی است که گاه و بی گاه رقابت میان آنها را سبب می شود. به این معنی که روسای این دستگاهها برای کسب محبوبیت بیشتر نزد فرمانده کل خود و یا بدست آوردن قدرت بیشتر ممکن است دست به عملیاتهایی بزنند که خارج از حوزه وظایف آنها و یا افراط در انجام وظیفه محسوب می شود./بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم آذر 1390ساعت 4:39 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

سخنراني محرمانه سفير انگليس درباره سپاه

سخنراني محرمانه سفير انگليس درباره سپاه

 گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

سفير انگليس در تهران، در سخناني که در نشست سرّي مؤسسه بين‌المللي مطالعات راهبردي لندن ايراد کرد، به بررسي نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در منطقه پرداخت.
به گزارش خبرنگار مشرق، مؤسسه بين‌المللي مطالعات راهبردي لندن (IISS)، اواخر تيرماه امسال، نشستي محرمانه درباره اوضاع ايران برگزار کرد که سفير انگليس در تهران با حضور در آن، درباره نقش سپاه پاسداران در منطقه سخنراني کرد.
اين نشست سرّي، روز دوشنبه 28 تيرماه سال جاري (به فاصله چهار روز از روز پاسدار) با محوريت نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در منطقه و دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در ايران برگزار شد.
در اين نشست، "سايمون گس" سفير انگليس در تهران با عنوان «ايران: چشم انداز‌هاي ديپلماتيک، يک سال پس از انتخابات» به ايراد سخنراني پرداخت.
وي تأکيد کرده بود که "يک سال پس از انتخابات بحث برانگيز رياست جمهوري سال 2009 در ايران، [برقراري] رابطه با ايران همچنان در اولويت توجه سياست‌سازان سراسر دنيا قرار دارد.
گس در اظهارات خود که محورهاي آن از سوي وبگاه مؤسسه مطالعات راهبردي لندن نيز اعلام شده است، درباره اوضاع سياسي، اقتصادي و هسته‌اي ايران بطور مشروح سخن گفت و ارتباط ميان اين حوزه ها را تبيين کرد.
وي در سخنراني خود درباره مسائل ديگري از جمله روابط ايران با کشورهاي مختلف منطقه، نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و تأثيرات تحريم‌ها نيز مطالبي را عنوان کرده است.
"سايمون گس"، پارسال به عنوان سفير انگليس در جمهوري اسلامي ايران انتخاب شد. وي در آخرين مأموريت‌هاي خود پيش از اين به عنوان سفير انگليس در آتن و به عنوان نماينده بلندپايه اعزامي انگليس به پرتوريا در افريقاي جنوبي فعاليت داشته است. وي از زمان ورود خود به وزارت امور خارجه انگليس در سال 1977، مناصب متعدد ديگري را نيز در رم و لاگوس عهده دار بوده است.
در حوادث پس از انتخابات در تهران نيز عوامل فريب خورده متعددي با سفارت انگليس در ارتباط بوده اند بگونه‌اي که روابط ايران و انگليس پس از ارائه اسناد و مدارک جاسوسي اين سفارتخانه در خلال انتخابات رياست جمهوري تحت الشعاع قرار گرفت و رسانه‌هاي دولتي انگليس بويژه بي‌بي سي فارسي تمام تلاش خود را براي آشفته نشان دادن اوضاع در ايران به کار گرفت.
هم اکنون نيز دولت انگليس همگام با آمريکا در پروژه ايران هراسي از ديگر رقباي اروپايي خود جلو افتاده است و اتهاماتي را عليه جمهوري اسلامي ايران در سطح اروپا مطرح مي‌کند که نمونه اخير آ اظهارات نخست وزير تازه کار اين کشور بود که گفت ايران داراي سلاح‌هاي هسته‌اي است و پس از مدت کوتاهي مجبور به عذرخواهي شد.
در حال حاضر نيز روابط ايران و انگليس به دليل دخالت‌هاي آشکار اين کشور در اوضاع داخلي ايران کاهش يافته است.
بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم آذر 1390ساعت 4:13 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

آموزش مخفی کردن فایل ها در یک عکس!

آموزش مخفی کردن فایل ها در یک عکس!

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

 

راه های مختلفی برای رمز گذاری و یا مخفی کردن فایل ها و حفظ امنیت اطلاعات شخصی وجود دارد. یکی از این روش ها اضافه کردن فایل ها به یک عکس است. در این روش تنها خود شما می دانید که در داخل فایل تصویر، اطلاعات دیگری وجود دارد و به این ترتیب کسی نمی تواند به اطلاعات محرمانه شما دسترسی داشته باشد.
راه های مختلفی برای رمز گذاری و یا مخفی کردن فایل ها و حفظ امنیت اطلاعات شخصی وجود دارد. یکی از این روش ها اضافه کردن فایل ها به یک عکس است. در این روش تنها خود شما می دانید که در داخل فایل تصویر، اطلاعات دیگری وجود دارد و به این ترتیب کسی نمی تواند به اطلاعات محرمانه شما دسترسی داشته باشد.

 پیش از شروع مراحل انجام این کار شما به یک نرم افزار فشرده سازی نیاز خواهید داشت. می توانید از نرم افزارهای مختلف فشرده سازی مانند Winrar یا WinZip و یا 7Zip استفاده کنید.

در این روش شما ابتدا فایل های که قصد دارید مخفی شوند را فشرده کرده و سپس فایل فشرده شده را به یک فایل تصویری می چسبانید. به این ترتیب اطلاعات محرمانه شما در دل یک عکس مخفی می شوند و زمانی که کسی برروی عکس کلیک کند تنها تصویر را مشاهده می کند و متوجه فایل های مخفی نخواهد شد. البته توجه داشته باشید که نباید حجم فایل های مخفی شده زیاد باشد چون در اینصورت ممکن است دیگران به دلیل حجم غیر معمول فایل، به آن شک کنند.

مرحله اول: یک پوشه (Folder) در درایو C (یا هر مکان دیگر) ایجاد کنید و برای مثال نام آن را Testfile بگذارید. حال فایل هایی که قصد دارید مخفی شوند را درون این پوشه منتقل کنید. همچنین عکسی که قرار است این فایل ها در ان قرار بگیرد را نیز دراین پوشه بگذارید. مثلاًمن فایل های a.txt و b.txt و فایل عکس image.png را قرار داده ام شما می توانید هر تعداد فایلی که دوست دارید را با این روش مخفی کنید.

مرحله دوم: هردوفایلی که می خواهید مخفی شوند (a.txt,b.txt) را انتخاب و سپس برروی آنها دکمه سمت راست ماوس را فشار دهید و ازمنوی بازشده گزینه "Add to Archive" را انتخاب کنید، البته شما باید مطمئن باشید که یک برنامه فشرده سازی مثل WinZip or ZipGenius و یا 7Zip را در سیستم خود نصب کرده اید. در غیراینصورت این منو برای شما وجود نخواهد داشت.


مرحله سوم: یک نام برای فایلی که فشرده کردید اختصاص دهید من نام Compressed را انتخاب کرده ام.

مرحله چهارم: حال برای اتصال فایل فشرده شده به تصویر ابتدا روی کلید شروع (Start) در گوشیه سمت چپ، پایین صفحه کلیک کنید و CMD را جستجو نموده و آن را اجراکنید. ( در ویندوز XP می توانید کلیدهای ترکیبی Windows+R را فشار داده و در Run تایپ کنید CMD)

مرحله پنجم: پنجره خط فرمان باز می شود. برای اینکه به درایو ریشه برویم دستور زیر را وارد نموده و سپس کلید Enter را فشار دهید:

\CD

مرحله ششم: حال از این دستور استفاده کنید تا وارد فولدر Test شوید:

CD C:\Testfile

مرحله هفتم: حال دستور زیر را اجرا کنید تا فایل فشرده (حاوی فایل های محرمانه) به فایل تصویر اضافه شده و در یک فایل جدید به نام Secretimage.png ذخیره شود:

copy /b Image.png + Compressed.rar Secretimage.png

حال می توانید پوشه Testfile رو باز کنید و عکسی که دو فایل متنی درونش قراردارد به نام secretimage را ببینید. دیگر نیازی به باقی فایل ها ندارید، می توانید آنها را پاک کنید.

اما برای دیدن فایل هایی که مخفی کرده اید می توانید فایل secretimage را انتخاب و برروی آن دکمه سمت راست ماوس را فشار دهید و از گزینه open with برنامه winrar یا Winzip  و یا هر برنامه فشرده سازی دیگر را انتخاب کنید وفایل های مخفی خود را ببینید. روش دیگر این است که نرم افزار فشرده سازی خود را باز نموده و سپس فایل SecretImage را در آن باز کنید.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آذر 1390ساعت 7:55 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

انواع بمب

انواع بمب
 
گردآورنده:حمیدرضاطاهریان
 
بمب آمریکائی موآب
بمب آمریکائی موآب
 • بمب ساعتی
 • بمب خوشه‌ای
 • بمب هوشمند
 • بمب لوله‌ای
 • بمب اتمی
 • بمب هیدروژنی
 • بمب صوتی
 • بمب کثیف
 • بمب الکترومغناطیسی
 • بمب شیمیایی
 • بمب گرافیتی
 • نشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آذر 1390ساعت 6:53 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

بمب خوشه‌ای

بمب خوشه‌ای

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

 

بمب خوشه‌ای آمریکایی سی‌بی‌یو ۸۷

بمب خوشه‌ای آمریکایی سی‌بی‌یو ۸۷

مهمات خوشه‌ای به انواع وسایل انفجاری گفته می‌شود که در اثر یک انفجار اولیه تعداد زیادی مهمات کوچکتر را در منطقه انفجار پخش می‌کنند تا با فاصله زمانی پس از انفجار اول منفجر شوند. هدف اصلی از کاربرد مهمات خوشه‌ای افزودن به شعاع تاثیر بمب است. در بمب معمولی فقط ناحیه نزدیک به محل انفجار تخریب می‌شود ولی مهمات خوشه‌ای با پراکندن تعداد زیادی از بمب‌های کوچکتر بر منطقه وسیع‌تری تاثیر می‌گذارند. مهمات خوشه‌ای به صورت بمب خوشه‌ای، ‌گلوله توپ خوشه‌ای و کلاهک موشک خوشه‌ای ساخته شده است. مهمات خوشه‌ای برای زدن هدف‌های مختلف طرح می‌شود. برخی برای تخریب، برخی برای کشتن و زخمی کردن نفرات و برخی برای نفوذ به زره طرح شده‌اند. بیشتر مهمات خوشه‌ای امروز برای ترکیبی از این کاربردها ساخته می‌شوند.

اگرچه سازمان‌های مختلف بین‌المللی مانند صلیب سرخ و سازمان ملل با کاربرد اینگونه مهمات مخالفت کرده‌اند هنوز قانونی بین‌المللی برای ممنوعیت مهمات خوشه‌ای به تصویب نرسیده است.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آذر 1390ساعت 6:50 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

دسته بندی جنگ افزار ها

دسته بندی جنگ افزار ها

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

جنگ افزار ها به معمولان به ۳ دسته ی اصلی زیر تقسیم می شوند:

جنگ‌افزار متعارف

 • جنگ‌افزار سرد
 • جنگ‌افزار انفرادی (شمشیر، خنجر، تیر و کمان، ...)
 • جنگ‌افزار جمعی (منجنیق)
 • جنگ‌افزار گرم
 • انفرادی (سلاح کمری، تفنگ، نارنجک‌انداز، ...)
 • جمعی (توپ، تانک، هواپیمای جنگی، ...)
 • سیستم جنگ‌افزار متعارف

جنگ‌افزار نیمه‌متعارف

 • جنگ‌افزار شیمیایی
 • جنگ‌افزار هسته‌ای

جنگ‌افزار نامتعارف

 • جنگ‌افزار شیمیائی
 • جنگ‌افزار میکروبی
 • جنگ‌افزار هسته‌ای
 • بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آذر 1390ساعت 6:42 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

کالیبر چیست

کالیبر چیست

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

کالیبر (از فرانسه Calibre) درسلاح‌های گرم به معنی قطر داخلی لوله سلاح است. گاه این اصطلاح برای اشاره به قطر گلوله نیز به کار می‌رود.

در زبان‌های اروپائی این واژه از واژه ایتالیایی کالیبرو (calibro) آمده که آن نیز خود از واژه عربی «قالب» گرفته شده که قالب هم از ریشه پارسی کال و واژه کالبد گرفته شده است.

کالیبر را در کشورهای اروپایی بر حسب میلیمتر و در آمریکا بر حسب اینچ نشان می‌دهند

برخی از کالیبرهای مشهور

در طول تاریخ اسلحه سازی کالیبرهای متفاوتی تولید و مورد استفاده قرار گرفته است. هرچه کالیبر یک سلاح بزرگ‌تر باشد، به دلیل افزایش قطر گلوله وزن آن نیز بیشتر شده و انرژی بیشتری در لحظه برخورد تولید می‌کند. از این رو در گذشته استفاده از کالیبرهای بزرگ مرسوم بود. ولی در طول جنگ جهانی دوم با تجربیات عملی بدست آمده، همه کشورها به سمت استفاده از کالیبرهای کوچک‌تر رو آوردند. در همین راستا تعدادی کالیبر بصورت استاندارد معرفی شد که بجای اینکه هر کارخانه ای کالیبر خاص خود را تولید کند؛ همه کارخانه های اسلحه سازی بر اساس کالیبرهای استاندارد، سلاحهای جدید را طراحی و تولید می کنند

 • ‎۰/۲۲ یا کالیبر خفیف
 • ‎۵/۵۶ کالیبر ناتو (جدید)
 • ‎۰/۲۷۰ کالیبر بسیار رایج تفنگ‌های شکاری
 • ‎۷/۶۲ کالیبر ناتو (قدیمی)
 • ‎۳۰-۰۶ کالیبر بسیاری از تفنگ‌های شکاری و معادل کالیبر ناتو (قدیمی)
 • ‎۰/۳۲ کالیبر سلاح کمری
 • ‎۰/۳۸ کالیبر رولور اسپرینگ‌فیلد
 • ‎۰/۴۵ کالیبر کُلت
 • ۹ میلیمتر کالیبر رایج سلاح کمری و مسلسل سبک
 • ۰/۵۰ کالیبر مسلسل سنگین براونینگ معروف به «کالیبر ۵۰»

البته نمونه هایی از کالیبرهای بزرگ‌تر نیز در سلاحهای تک تیراندازی یا ضد زره با مصارف خاص و محدود تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله معروفترین سلاحهای کالیبر 62/7 اسلحهAK47 کلاشنیکف است که در ایران به عنوان سلاح سازمانی نیروهای مسلح استفاده می شود. همچنین معروفترین سلاحهای کالیبر 56/5 نیز اسلحه M16 و M4 ساخت ایالات متحده است. نتایج خوب استفاده از کالیبر56/5 در جنگهای اخیر ایالات متحده -مانند جنگ ویتنام، سومالی و عراق – همه کشورها را تشویق به استفاده از این کالیبر نموده بطوری که کالیبر 56/5 رسما از سال 1980 در ناتو به خدمت گرفته شد.

برتری کالیبر 56/5 بر 62/7

امتیازات کلی

1-قدرت نفوذ گلوله 56/5 مدل SS109 در مجموع از گلوله 62/7 بیشتر بوده و برای درگیریهای زیر 300 متر مناسب می باشد.
2-قدرت پس زنی (لگد) گلوله 56/5 کمتر است و دقت بیشتری را ایجاد می کند.
3-وزن کم کالیبر 56/5 امکان حمل مهمات بیشتری را به سرباز می دهد.
4-ابعاد کوچک مهمات 56/5 امکان استفاده از سلاحهای کوچک‌تر و سبک تر و همچنین سلاحهای مخصوص نیروهای ویژه را به سربازان می دهد.
5-قدرت کشندگی کالیبر 56/5 به علت قابلیت انحراف در مسیر حرکت گلوله پس از برخورد با هدف و خصوصیت متلاشی شدن آن در داخل بدن انسان نسبت به کالیبر 62/7 بسیار بیشتر است.

آثار و نتایج عبور گلوله از بدن

1-کالیبر62/7 ساخت روسیه: (جهت استفاده در کلاشنیکف)

 • این گلوله قابلیت عبور از 26میلیمتر بافت زنده انسانی را دارد و بعد از این مسافت انحراف گلوله آغاز می شود.
 • این گلوله در ناحیه شکمی دارای کمترین آثار تخریبی می باشد.
 • در هیچ نمونه ای مورد قطع عضو مشاهده نشده است.
 • این گلوله در بسیار از موارد نمی تواند از سمت مقابل بدن عبور کند.

2-کالیبر62/7 ساخت یوگسلاوی: (جهت استفاده در کلاشنیکف)

 • این گلوله قابلیت حرکت در خط مستقیم در بدن انسان تا 9سانتیمتر را دارد.
 • انحراف این گلوله در بدن انسان خیلی زیاد است. این انحراف باعث ایجاد یک حفره بزرگ در محل خروج گلوله می شود. در مجموع تا عمق 11 سانتیمتر اعضای بدن به دو نیم می شوند. استخوانها 100% شکسته شده و عضلات کوچک و متوسط بطور حتم پاره می شوند. در زخم حفره خروجی به علت ایجاد شدن لخته خون مسیر بند آمده و زخم نیز خونریزی بسیار کمی دارد.

3-کالیبر56/5:

 • ایجاد یک حفره بزرگ دایمی در بدن.
 • این گلوله تا عمق 12 سانتیمتر در مسیر مستقیم حرکت می کند و سپس همراه با یک انحراف 90درجه متلاشی شده و قطعات کوچک‌تر تا عمق 7سانتیمتر در اعضای جانبی نیز فرو می روند. این فرآیند باعث جداشدن اعضای داخلی بدن می شود.

به این ترتیب به دلیل انحراف بسیار زیاد کالیبر 56/5 و همچنین قابلیت متلاشی شدن این گلوله در بدن انسان جراحات خطرناک تری مانند قطع عضو، از کار افتادن اعضای جانبی مسیر حرکت گلوله و همچنین ایجاد حفره های متعدد و نسبتاً بزرگ در محل خروج می شود که نسبت به کالیبر 62/7 بسیار کشنده تر است.

نتیجه گیری

باتوجه به مطالب فوق گلوله کالیبر56/5 به دلیل قابلیت حمل زیاد و ایجاد جراحات شدید در دشمن، برتری بلامنازعی دارد. ولی باید توجه داشت که اثرات این گلوله در فواصل تا 300 متر می باشد. البته از آنجا که دید موثر یک سرباز بیش از 300متر نیست، عملا این گلوله قابلیت خود را حفظ می کند. ولی در سالهای اخیر با افزایش تولید و کاربرد سایتهای نشانه روی لیزری و دوربینهای نظامی قابل نصب بر روی سلاحهای متفاوت، قدرت دید سربازان به بیش از 300 متر افزایش یافته است. بنابراین به نظر می رسد که مجدداً استفاده از کالیبر62/7 به دلیل قدرت بیشتر و خطای کمتر در فواصل بیش از 400 متر در دستور کار ارتشهای جهان قرار گیرد. با این وجود هنوز ارتشهای پیشرفته جهان مانند ایالات متحده، کشورهای عضو ناتو و کشورهای بلوک شرق مانند روسیه تمایل به استفاده از کالیبرهای شارژ متوسط مانند 56/5 را دارند. حتی کشورهای جهان سومی و ارتشهای غیر تکنولوژیک مانند ایران نیز که سالها از کالیبر 62/7 استفاده می کردند، به سمت استفاده از کالیبر 56/5 روی آورده اند./بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم آذر 1390ساعت 6:40 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

تاریخچه چریک-۱

تاریخچه چریک-۱

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

در طول تاریخ گروههای چریکی بسیاری بوجود امده اند که یا خرابیهایی بوجود اورده اند ویابرای حفظ این خاک جان خود را از دست داده اند؛در اینجا فقط بطور خلاصه به سر گذشت چند گروه میپردازیم:

 بخش اول:عهد باستان

زامیاد :

اولین گروه منسجم واموزش دیده چریکها ۲۵۰۰ سال پیش در زمان کورش کبیر تشکیل شد؛نام این چریکها در متون باستانی زامیاد(فرزند زمین)؛جان باز؛پیش مرگ؛ و ۰۰۰۰ امده است .این چریکها به سختی اموزش میدیدند و وظیفه انها دریدن شکم اسبهای ارابه های جنگی دشمن بوده است تاارابه ها بعد از کشته شدن اسبهایشان در سرعت زیاد بشدت سرنگون شوند.نحوه کار چریکها به این صورت بوده که از قبل در مسیریهای حرکت ارابه ها گودالهایی حفر میشده انگاه چریکها خود را در این گودالها پنهان یا در عمق کم دفن میکردند وساعتها در همان حال میماندند و با سر رسیدن ارابه ها شمشیرهای خود را در شکم اسبها نموده و ارابه ها سر نگون میشدند اما چریکها در زیر ضربات سم اسبها یا ارابه ها جان میباختند.از مهمترین جنگهای این چریکها نابودی امپراطوری اشور یا نینوا یا کربلای امروزی.

 سرخ جامگان:

 یکی دیگر از نیروهای مطرح چریکی ایران در گذشته جنبش سرخ جامگان بوده است.این چریکها را بخاطر اینکه لباسهای یکسان سرخ میپو شیدند سرخ جامگان ایران لقب گرفتند.با نفوذ اعراب به ایران و قتل؛غارت؛تجاوزات بی حد و حساب و ربودن زنان و دختران ایرانی امنیت از ایران رخت بر بست؛ عده ای از برجسته ترین افسران ساسانی در فارس بهمراه عده ای زیادی از زنان و مردان وطن پرست به کوههای ثعب العبور و غیر قابل نفوذ رفتند و بزرگترین ارتش چریکی را راه اندازی کردند.این گروه چریکی با بستن گلوگاهها؛درهها؛جادهها؛در کردستان و ایلام و خوزستان و پارس باستان ودیگر نقاط ایران هزاران هزارتن از اعراب بدوی و وحشی را بهلاکت رساندند و دست انان را از ایران کوتاه کردند.انان بیش از ۹۰۰ سال در کوهها زندگی کردند واخرین پایگاه انان در شروان شاهان واقع در خراسان امروزی بوده است.

 سیاه جامگان :

این گروه از چریکها به رهبری علی سیاه پوش در اذربایجان تشکیل شد و برای سرکوب اقوام ترک وحشی قفقاز وتاتار که در اختیار حکومت محلی بودند واز مردم باج خواهی می کردند تشکیل شد .هر چند این گروه رشادتهای زیادی افریدند و تلاش بسار زیادی نمودند تا فرهنگ و زبان ایالت اذربادگان(اذربایجان)تغییر نکند؛ اما زبان ترکی جایگزین زبان پارسی ارامی گشت. سربداران با ورود مغولهای وحشی به ایران تاراج میراث ملی و غارت خزائن مملکتی وخونریزیهای وحشیانه در ایران ؛ به یغما رفتن کودکان زیبا رو؛ دختران جوان نیز اغاز شد.عده ای از مردان ازادیخواه که رنج این ظلم عظیم انان قلب انان را بدرد اورده بود؛ در سبزوار تشکیل گروه چریکهای سربداران را اعلام و با مغولان خون ریز وارد جنگ شدند انان در طول مبارزاتشان بسیاری از مغولان را از میان برداشتند وتاخروج انان از ایران به مبارزاتشان ادامه دادند.

جنگلیها:

میرزا کوچک لاهیجی که بعدها به میرزاکوچک جنگلی معروف شد؛نقش موثری در شکلگیری و شیوه و هدف گروهای چریکی در هه های بعد ایفا کرد . او که فرزند یکی از ملایان بنام لاهیجان بود؛ با هدف بهبود وضع مالی و اقتصادی مردم ایالت شمالی دست به قیام زد و گروههای چریکی بسیار زیادی را به کمک دکتر حشمتیان که از کومنیستهای بنام بود؛را تشکیل داد و به اموزش انها پرداخت . او در اندک زمانی در شهرهای زیادی از جمله فومنات؛منجیل؛ماسوله؛رودبار؛رشت؛و۰۰۰ حکومت محلی برپا کرد. اما با قدرت گرفتن وی ؛ اطرافیان و روسیه او را تشویق به متارکه کشوری و اعلام خود مختاری کردند. کوچک جنگلی که خود نیز بی میل  نبود اعلام خود مختاری لاهیجان و پیوستنش را به روسیه اعلام کرد.با این کار او چریکهای مخالف در اذربایجان و کردستان از او کمک خواهی کردند و میرزا پذریفت که چریکهای انان را اموزش دهد.به این ترتیب چریکهای(( دمکرات)) در اذربایجان و چریکهای ((کو مله)) در کردستان اعلام مجودیت کرده و هر کدام نیز اعلام خود مختاری نمود و اینگونه میرزای جنگلی اسباب تجزیه ایران را فراهم کرد . رضا شاه که ایران را در خطر سقوط و تجزیه شدن میدید باکمک نیروی تازه تاسیس هوایی و پشتیبانی نیروی زمینی و بمب باران مداوم پایگاه چریکهای جنگل این قیام خفت بار و خائنانه را در هم کوبید.

کومله ودموکراتها:

این چریکها باکمک میرزای جنگلی اموزشهای بروز ان زمان را دیدند . اما با سرکوب چریکهای جنگلی دولت تازه تاسیس این دو گروه سقوط کرد اما این چریکها۳۰ سال بعد در دهه ۱۳۲۰ خورشیدی دوباره اعلام استقلال نموده و ایالتهای اذر بایجان و کردستان را از ایران جدا نمودند. بزودی این دو کشور تازه تاسیس برای هم پیام تبریک ارسال نموده و فردای انروز روسیه هر دو کشور را برسمیت شناخت . همچنین کشور هایی از جمله ترکیه؛انگلستان نیز پیامهای تبریک وبرسمیت شناختن هر دو کشور را ارسال نمودند.محمدرضا شاه پهلوی که اوضاع را بحرانی دید؛ارتش را به سر کردگی ارتشبد حسین فردوست به اذربایجان و کردستان اعزام نمود.هیات دولت چریکهای اذربایجان قبل از رسیدن ارتش فرار نموده و به شوروی پناهنده شدند و ارتش در کمتر از ۲ روز هر دو ایالت را به ایران باز گرداند.این چریکها هنوز هم فعال می باشند.

چریکهای دولتی یا کلاه سبزها:

در زمان حمله ارتش ایران برای باز پس گیری دو ایالت یاغی نیروهای ارتش بعلت ثعب العبور بودن مسیرهای کوهستانی و جنگلی با مشکلات بسیاری ربرو شد.به همین منظور کمسیونی به ریاست ارتشبد حسین فردوست تشکیل شد تا ملزومات و مقدورات و چگونگی تشکیل گروهای چریک دولتی برسی گردد. بعد از ماهها تحقیق و سفرهای متعدد این کمسیون به کشورهای مختلف رای به تشکیل این گروهها داده شد واین نیرو که از میان بهترین و ورزیده ترین و هیکلمندترین نیروهای ارتش و افراد عادی که اکثرا عشایر فارس بودن در زیر نظر شخص شاه وقت تشکیل شد.این نیروها اموزشهای بسیار سخت و پیچیده و مدرن را پایگاههای مدرن هوابرد دیدند تا در سالهای بعد نیروی ویژه(چریکهای کلاه سبز)ایران بعنوان بهترین و مجهزترین و زبده ترین نیروی های کاماندوهای قرار گیرد.بعد از ایران؛ امریکا؛ روسیه؛انگلستان ؛ پاکستان قرار گرفت.این نیرو تا قبل از انقلاب در بیش از ۳۰ جنگ و عملیات بین المللی شرکت نمود که می توان از جمله به جنگهای عمان(ظافار)؛جنگ اعراب و اسرائیل(۱۹۷۶)؛جنگ تایلند(سرکوب نیروهای کودتاچی توسط ایران)؛جنگ۲روزه ایران و عراق (که بنفع ایران پایان یافت)؛عملیات کشمیر اشاره کرد. این چریک ها هنوز هم فعالند.

کلیات جنگ چریکی-۱

 مطالبی را که در زیر میخوانید بر گرفته از مباحث تئوری جنگهای چریکیست و هر گونه برداشت از این مطالب با اجازه از صاحبان این سایت امکان پذیر است

. ماده۱-تعریف جنگ نامنظم

جنگ نامنظم از سه بخش بهم پیوسته یعنی جنگ چریکی؛نیرنگ و فرار؛ و براندازی تشکیل شده است.جنگ نامنظم در خاک دشمن و یا منطقه اشغالی او؛وبوسیله نیروهای ورزیده و زبده که توسط ساکنین محلی که به (منطقه اشنایی کامل دارند)حمایت می شوند؛انجام می پذیرد و معمولا بوسیله یک دولت خارجی پشتیبانی می شود. 

 ماده۲-تعریف جنگهای چریکی

 جنگهای چریکی شامل ان قسمت از جنگهای نا منظم است که بوسیله دسته های کوچک با بکار بردن تاکتیکهای رزمی ویژه بمنظور تقلیل قدرت نظامی و ظرفیت صنعتی و تضعیف روحیه دشمن انجام می گیرد.این عملیات در مناطق تحت کنترل دشمن توسط واحد هاییکه بر مبنای تشکیلات فوق نظامی سازمان داده شده اند و بر اساس جنگهای غیر متعارف و ضربتی اموزش دیده اند؛و بدون رعایت قوانینن کلاسیک جنگی و بدون خط نبرد مشخص؛اجرا می شود.  

خط نبرد مشخص چیست؟

 منظور از خط نبرد؛منطقه ای می باشد که دو نیروی جنگنده از قبل در انجا مستغر شده وخود را برای نبرد اماده مینمایند.اما نیروهای چریک برای یورش به دشمن احتیاجی به داشتن خط نبرد مشخص ندارد بلکه بصورت غیر محسوس و غافلگیرانه در مدت بسار اندک درگیر شده و بیشترین خسارت را به دشمن وارد می نماید. 

 قوانین کلاسیک جنگی چیست؟

قوانین کلاسیک جنگی عبارت است از؛ انجام دستوراتی که در کنوانسیون ژنو به تصویب رسیده و از طرفهای متخاصم و درگیر جنگ می خواهدکه این دستورات را به دقت رعایت کنند.از جمله این قوانین میتوان به موارد زیر اشاره نمود: استفاده نکردن از مینهای کاشتنی؛ضد نفر؛پالمری؛اتش زا؛و۰۰۰۰ .استفاده نکردن از مواد اتش زا برای از بین بردن نیروهای دشمن؛اعدام نکردن اسرای جنگی و خوش رفتاری با انها؛استفاده نکردن از تله های انفجاری؛و۰۰۰۰ اما نیروهی چریک بعلت شبهه نظامی بودن ملزم به رعایت هیچ یک از این مقررات نمی باشد حتی اگر انجام این اعمال غیر انسانی باشد.

ماده۳-مشخصات جنگهای چریکی

الف-جنگهای چریکی با اجرای عملیات افندی و اتکا به قدرت و تحرک سریع و غافلگیری مشخص می گردد.علاوه بر این دارای صفات مشخص کاملا برجسته دیگری نیز میباشد که مهمترین انها عبارتند از متکی بودن به پشتیبانی داخلی (غیر نظامیان محلی)؛اتکا به حمایت خارجی؛دارا بودن جنبه های سیاسی ؛رعایت پاره ای ازجنبه های قانونی و بکار بردن تاکتیکهای ویژه و جنبه های تکاملی میباشد. 

 ب-عوامل موثر؛که به انگیزه اهمیت به ذکر چند مورد مهم ان بشرح زیر می پردازیم:

(۱)عوامل پشتیبانی

 (الف-۱)پشتیبانی داخلی.موقعیت واحدهای چریک تا حد زیادی بستگی به پشتیبانی مادی و معنوی سکنه و غیر نظامیان محلی دارد ولی ساکنین این مناطق تحت فشار شدید دستجات ضد چریک دولتی بوده و این دستجات با توسل به اقدامات کیفری از قبیل ترور؛تبعید؛محدود کردن عبور و مرور؛ضبط اموال و مال التجاره ها ؛ عمل پشتیبانی را برای ساکنین غیر نظامی مشکل میسازند.

 (ب-۱)حمایت خارجی.عملیات چریکی زمانی بیشتر موثر خواهد بود که از سوی یک دولت نیرومند خارجی پشتیبانی گردد و این حمایت ها ممکن است بصورتهای مختلف بویژه پشتیبانی سیاسی ؛ لجستیکی و تدارکات؛ مالی باشد. یک نیروی حمایت کننده خارجی زمانی تصمیم به پشتیبانی نیروهای چریک مینماید که احساس نماید این نیروها موفقیتهای چشمگیر و مهمی بدست میاورند.

 (پ-۱)تاکتیک. چریکها بعلت اینکه سرباز رسمی نبوده و بنا بعلل ناشی از مسائل لجستیکی ونیازمندی به قدرت جسمانی زیاد نمی توانند مانند واحد های نظامی دست به عملیاتی که احتمالا باعث قطعی انان بشود؛بزنند و مجبور از انجام عملیات تاکتیکی ویژه ای هستند که بموقع تشریح خواهد شد.

 کلیات جنگ چریکی-۲

(ت-۱)مقدورات و محدودیتها

ت-۱-۱ مقدورات و توانیهای نیروهای چریک بشرح زیر است:

*انهدام و قطع خطوط ارتباطی دشمن .                                                     

*خنثی نمودن فعالیت موسسات صنعتی دشمن.

*شرکت در عملیات جنگ و گریز.

*شرکت در عملیات روانی و تبلیغات.

*جمع اوری اخبار.

*تعیین و پیدا نمودن هدفهای مناسب برای نیروهای منظم خودی.

*اجرای عملیات ایذائی بمنظور به تاخیر انداختن عملیات رزمی دشمن.

*تصرف نقاط حساس بمنظور جلوگیری از انهدام بوسیله دشمن.

*تصرف مناطق سعود و فرود و اسکله ها بمنظور پشتیبانی از عملیات هوابرد.

*اجرای شناسایی در مناطق خالی بین عده های منظم خودی.

*انجام عملیات تاکتیکی محدود بمنظور کمک به نیروهای منظم خودی.

*انجام عملیات ضد چریک.

*اداره و کنترل سکنه غیر نظامی و پناهندگان در مورد امور غیر نظامی.

*انجام وظیفه بعنوان مترجم.

*انجام عملیات نجات افراد در محاصره.

*انجام پانسمان و جراحی های کوچک در مواقع بسیار ضروری.

ت-۱-۲محدودیتها

**نداشتن مقدورات کافی جهت عملیات افندی(دفاعی)از یک منطقه و اجرای عملیات طولانی.

**کمبود اسلحه؛ تجهیزات؛تدارکات برای عملیات رزمی.

**احتیاج شدید به غیر نظامیان محلی و نیروهای حمایت کننده خارجی و دریافت تدارکات و تجهیزات.

**اشکال در اطلاع رسانی عمومی و بر قراری ارتباط بین منطقه عملیاتی جنگهای  چریکی و ارکان و ستادهای نیروهای خودی.

**تقلیل قدرت رزمی بعلل ناشی از عدم تمرکز و کنترل و در مواردی تفرقه شدید بین افراد.

**محدود بودن عملیات در نتیجه اقدامات کنترلی دشمن و احتیاج به برقراری سیستم امنیت ودفاع غیر معمولی.

 

ماده-۴ اصولی که توسط چریکها رعایت می گردد

اصول زیر بوسیله چریکها رعایت میگردد 

¤جنگهای چریکی را در  محل های غیر قابل دسترسی مانند: کوهستانها٬ بیابانها٬ صحراهها٬ باتلاقها٬ جنگلها٬ وجاهائی که تعقیب در ان مکانها مشکل است اجرا می نمایند.

¤زندگی و مایحتاج خود را از محلی که در ان عمل می نمایند تامین می کنند؛ ولی همیشه انچه را که برای استفاده خود بر میدارند قیمت عادلانه ان را می پردازند.

¤هیچ عمل غیر اخلاقی و انسانی بر علیه دهکده های اطراف و افراد محلی انجام نمی دهد؛زیرا در غیر این صورت بر تعداد دشمنان خود خواهند افزود.

¤از اقامت در خانه ها و اماکن خود داری نموده و در خارج از این مناطق زندگی می کنند.

¤تو جهی به عوامل طبیعی مانند باران٬ برف٬ طوفان٬‌گردو خاک در عملیاتها و پیشروی ها نمی نمایند.

¤همیشه سبک حرکت می کنند و یا تجهیزاتی را بهمراه بر مدارند که برای رزم لازم و احتیاجات ضروری لازم باشد در غیر اینصورت سنگینی بار و تجهیزات موجب خستگی٬ کندی عمل٬ وشکست در رزم میشود.

¤دشمن را فریب میدهند و چنان وانمود مینمایند که هنگامیکه قوی هستند انانرا ضعیف و هنگام ضعف انانرا قوی پندارند.

¤فقط هنگامی مبادرت به افند(حمله) می نمایند که موقیت خود را حتمی تشخیص دهند.

¤به هنگام ضرورت و امکان شکست حتما مبادرت به عقب نشینی می نمایند.

¤هنگامی که از سوی دشمن مورد تعقیب قرار می گیرد٬جنگ افزار خود را مخفی نموده و ظاهرا بکارهای صلح جویانه مشغول می شوند.

¤از دشمن به هنگام اجرای عملیات تعقیب سلب اسایش می نمایند.

¤استفاده از تاریکی شب و انجام حرکات در شب و((قبول شب بعنوان بهترین دوست))

 

¤ایجاد وحشت در دشمن با اجرای انفجار٬ نعره٬ دمیدن در شیپور٬ زدن طبل٬ و۰۰۰ بهنگام کشف محل.

¤جلب همفکری و همدردی غیر نظامیان با احترام به حقوق انان.

¤اقدام به قتل و ترور مامورین دولتی که مبادرت به همکاری نمینمایند.

¤انهدام بقیه تدارکات مازاد بر احتیاج گرفته شده از دشمن.

¤اجرای حمله و عملیات از پشت سر.

¤صرفنظر نمودن از نگهداری اسرا و زندانیان تا حد امکان و ضرورت زیرا وجود انان باعث کار شکنی ٬ کندی حرکت می شوند.((در صورت خطرناک بودن اسرا انان اعدام صحرایی می شوند))

¤انجام شناسایی کامل مناطق از قبیل کوره راهها٬ رودخانه ها و چشمه ها ٬ غارها٬ جنگلها٬ باتلاقها بطوریکه استفاده و عبور از انها در شب و روز مقدور باشد.

¤عدم اقامت در یک محل بیش از چند روز و استتار کامل محل و موضع.

¤سعی در از بین بردن فرمانده دشمن و یا عناصر حساس در افندها.

¤استفاده از تاکتیک جدا سازی هنگام عملیات افندی تا بدین وسیله امکان هر گونه استفاده از نیروی کمکی از دشمن گرفته شود.

¤انهدام وسائل ارتباطی و خطوط تلگراف و پستهای بیسیم دشمن.

¤استفاده از اخرین حد قدرت و بیرحمی بهنگام حمله ها و اجرای عملیات ضربت.

کلیات جنگ چریکی-۳

ماده-۵ ویژگی های نیروهای چریک

*سادگی(در مایحتاج و محل زندگی)

*همبستگی.

*غافلگیر کردن و غافلگیر نشدن.

*تجهیزات رزمی چریک از نظر سادگی طوری است که دارای اتش زیاد و حمل ان ساده و اسان میباشد.

ماده-۶ نقاط برجسته چریکها

*تحرک٬ اغلب حرکات چریکها در زمینهای سخت مثل باتلاقها و کوهها و سایر زمینهای مشکل٬به سرعت انجام میگیرد و در نتیجه دشمن با نیروی خود قادر به تعقیب انان نمی باشد.

*اطلاع از زمین٬ نیروهای چریک بهتر از سایر نفرات و واحد های منظم با منطقه عملیاتی اشنایی دارند زیرا اغلب با بومیان ان محل هستند.

*پشتیبانی لجستیکی٬ نیروهای چریک به اندازه واحد های منظم به مهمات احتیاج ندارند٬ چون یا به جنگ افزارهای سبک مجهزند و یا خود جنگ افزارشان را تهیه میکنند.

*مراکز اموزشی٬ نیروهای چریک به مراکز اموزشی متشکل و مجهز احتیاج ندارند بلکه در مناطق دور افتاده وبا کمترین امکانات و سخت ترین شرایط اموزش میبینند.ژ*مواضع رزمی٬نیروهای چریک همیشه مواضع رزمی بسیار مناسب را برای اجرای عملیات انتخاب می کنند.

*یونیفورم(لباس رسمی) شناسایی چریک بعلت پوشیدن لباس شخصی غیر ممکن است و امکان دارد در میان غیر نظامیان ناپدید گردد. چریکها بجز در موارد بسیار ضروری از قبیل مراسم خاکسپاری هم رزم و غیره از لباس رسمی استفاذه نمیکنند. در ضمن لباس رزمی چریکها بدون نشان٬ سر دوشی ٬ اتیکت اسم و کلاه میباشد در برخی موارد این مورد رعایت نمی شود.اما پوتین در هر زمانی بعد از تاریکی دومین دوست چریک است.

کلیات جنگ چریکی-۴

ماده-۷ نقاط ضعف چریکها

*اجرای تک و انتخاب هدف همیشه بمیل چریک انجام نمی شود.

*نیروهای چریک امکان دارد که توسط غیر نظامیان پشتیبانی نشوند.

*نیروهای چریک بندرت قادرند که در رزم پدافندی مداوم در گیر شوند.

*چریکها اغلب در حالت اختفا بسر می برند.

*چریکها معمولا وسائل کافی پزشکی در اختیار ندارند.

*چریکها بندرت جنگ افزار کافی در اختیار دارند٬ و به همین دلیل حملات غافلگیرانه وشبی خونهای مداومی را برای بدست اوردن سلاح به دشمن میزنند.

*چریکها معمولا وسائل کافی برای ارتباط و بر طرف ساختن کامل احتیاجات ارتباطی خود ندارند.

*برای نیروهای چریک مشکل است که تجهیزات و نیروهای از دست رفته خود را جبران نمایند.

ماده-۸ انواع تاکتیکهای مورد استفاده نیروهای چریک

¤بطور کلی چریکها با تکیه بر اصل غافلگیری و اجرای حملات و افندهای سریع سپس عقب نشینی مبادرت به یک سری عملیات وتاکتیکها به شرح زیر مینمایند:

¤اجرای عملیات تاخت بر علیه مواضع ثابت دشمن از قبیل پادگانهای نظامی ٬ مراکز پلیس‌٬‌انبارها و ذاقه های مهمات٬ پلها٬کارخانه جات و مراکز حیاتی و مهم.¤اجرای عملیات کمین بر علیه هدفهای متحرک مانند ستونهای کامیونی٬ گشتهای موتوری٬ وغیره۰۰۰۰

¤اجرای عملیات خرابکاری که منظور از ان ایجاد خسارت بر روی تجهیزات٬ سلاح ها٬تدارکات و تاسیساتی که در صورت نابودی باعث فلج و نا کارامد شدن دشمن میگردد٬ همچنین وارد کردن تلفات به پرسنل نظامی و غیر نظامی دشمن.

شخصیت یک چریک چگونه باید باشد؟

 طرز بر خورد هر فردی با شرایط زندگی روزمره و حوادث و یا اتفاقات را شخصیت می گویند. شخصیت هر فرد معرف توان ٬ هوش ٬ اخلاق ٬رفتار اوست.

هر کسی می تواند ادا کند که از شخصیتی محکم و استوار بر خوردار است٬اما عمل و قرار گرفتن در شرایط بحرانی شخصیت واقعی و حقیقی ما را اشکار می کند. بحران و سختیها باعث ان می شود که فرد شخصیت خود را که از دو حالت خارج نیست ?نشان دهد:

 ۱-سازش و تسلیم شدن به بحران

 ۲-منش٬استقامت ومبارزه٬ و گذر از ان

در صورت اینکه شخصیت فرد سازشگر باشد٬ فرد به مرور زمان پیرو  ٬فرمانبر٬ غیر فعال و از جمع عقب رانده می شود.این فرد قدرت تصمیم گیری را از دست می دهد و در مثال ریزه خوار می گردد.همچنین قدرت ریسک پذیری ٬ خطر کردن را دیگر ندارد.از حق خود نمی تواند دفاع کند٬ میترسد و بمرور منزوی میشود.

 در صورتی که فرد از منش و مبارزه در برخورد با بحرانها استفاده می کند٬ هر بار قویتر از قبل می شود.حتی اگر نتیجه این مقاومت و منش شکست باشد.این فرد به مرور پیشوا٬ رهبر میشود و در راس قرار می گیرد٬دیگران را هدایت میکند.این فرد به راحتی تصمیم می گیرد و در پاره ای موارد برای جمع تصمیم می گیرد که در بیشتر موارد تصمیم درستی میباشد.براحتی ریسک و خطر میکند و پله های ترقی را بسیار سریع می پیماید و بعنوان الگو معرفی میگردد.

اما شخصیت نوع دوم با حرف و صحبت کردن در مورد ان بدست نمی اید بلکه به چند عامل بشرح زیر بستگی دارد:

۱-تناقض:یک فرد مبارز و با منش هیچ گاه قصد و حرفش با عمل و اقداماتش تناقضی ندارد.درصورتی که فردی به گفته های خود عمل ننماید٬ بمرور بی قید و غیر مسئول در مقابل کردار و حرفهایش می شود.

۲-استعداد:همه ما میدانیم ٬تبحر در ریاضیات و ای کیو بالا استعداد است.همچنین پدر و مادر و محل تولدمان ٬ را ما انتخاب نمی کنیم.اما شخصیت ربطی به استعداد و بخت و اقبال ندارد. بلکه شخصیتمان را خودمان ٬با قرار گرفتن در موقیتها و مکانها و اموزشها ٬ انتخاب میکنیم.پس هر گاه ما دست به انتخاب میزنیم ٬همچنان درحال خلق شخصیت و اقتدارمانیم.

 ۳-اعتماد:ضرب المثلی است که میگوید : هر گاه بر چیزی که نداری اصرار دارایی کنی٬ اعتمادت را از دست میدهی . منظور اعتماد دیگران و اعتماد به نفس خود شخص است.وقتی در حال شکل دادن جدیدی به شخصیتتان هستید و یا دارید تغییری ایجاد می کنید ٬ لازم به فریاد زدن ان نیست٬دیگران ان را می بینند و از شما در مورد ان کمک می خواهند و به شما اعتماد می کنند.

 ۴-سقوط:کسانی هستند که بسرعت پله های ترقی را طی می کنند:به اوج میرسند و ناگاه سقوط.چرا؟ این افراد بخاطر موفقیتهای موقت خود دچار خود محوری واستبداد شخصی میشوند و می خواهند وانمود کنند که فردی با جذبه و خشن هستند.حق انتخاب را از خود و دیگران میگیرند وبر یک کار و یا رفتار پافشاری میکنند. این افراد رفته رفته از اطراف خود غافل میشوند.این افراد همچنین فاقد شخصیتی قوی هستند که انان را در شرایط بحرانی و خطر ساز حمایت کند.انها بدلیل شخصیت ضعیفشان دچار چهار سرنوشت شوم میشوند۱-خود بینی و تکبر۲-احساس دردناک تنهایی۳-ماجاجویی ویرانگر۴-روابط نامشروع

در بحث بعدی به راه های دستیابی به شخصیت و منش برتر می پردازیم.
مرام نامه چریک

چریکها بجز رعایت قوانینی که شرح داده شد از یک سری اصول شخصی پیروی می کنند که به مرام نامه چریک مشهور است و بشرح زیر است:

 ۱-ما چریکها نوکر شخصی کسی نیستیم٬بلکه تابع مقرراتیم.

 ۲-ما برای چیزی ارزشمندتر از جان خودمان ٬ زندگی میکنیم٬ می جنگیم ٬ و کشته می شویم.

 ۳-حفظ جان همرزمم ٬دوستم ٬ ومربی و فرمانده ام ٬ در شرایط بحرانی بر جان خودم ارج است.

 ۴-همان طور که همیشه اعتماد به دوست و هم رزم است ٬ خیانت هم به دوست هم رزم می شود کردو نه دشمن٬ پس واژه خیانت برای ما حتی اگر به قیمت جانمان تمام شود مرده است.

۵-منافع گروهی همیشه در راس قرار دارد٬پس ما برای حفظ منافع شخصی خود٬امنیت گروه را بخطر نمی اندازیم.

 ۶-ما چریکها هیچ گاه نباید دارای تشکیلات منسجم و رسمی شویم !زیرا قدرت ما مورد سوء استفاده اشخاص با نفوذ برای رسیدن به خواسته های نا مشروع خود می گردد. اما میتوانیم کمیته هایی برای منظم کردن فعالیتهایمان داشته باشیم.

۷-هر گروه چریک جدا از تابعیت از فرمانده ای ٬ باید مستقل باشد و تعداد هر گروه بقدری باشد که قابل کنترل باشند.

 ۸-ادامه ما بستگی به ورود افراد تازه وارد دارد٬اما خط مشی و روابط عمومی ما بر پایه جاذبه است ونه تبلیغ.

 ۹-بقای ما بستگی به پنهان ماندن و گمنامی کامل ما دارد.

 ۱۰-گمنامی اساس پایه مرام نامه ماست ٬ پس بیاد داشته باشیم٬ گمنامیمان بر خواسته های شخصیمان مقدم تر است . 

                    
تعریف چریک

چریک به فرد یا گروهی گفته میشود که بدون خط نبرد مشخص و بصورت نامنظم و بدون رعایت قوانین جنگ کلاسیک(منظم)می جنگند.

اموزشهای چریکی

اموزشهای چریکی به ۲ بخش اموزش ائدولوژیک و نظامی تقسیم میشویم

اموزش ائدولوژیک به چند بخش از جمله:

۱-شخصیت سازی و شخصیت شناسی

۲-فن بیان و اموزش سخنوری

۳-اموزش یک زبان خارجی

۴-سیاست شناسی و فن تحلیل و تفسیر معادلات و رویدادهای سیاسی

۵-اموزش فن برقراری رابطه و استفاده بهینه از فرصتها

۶-اموزش رهبری و خوداتکائی

۷-بالا بردن توان ذهنی و هوشیاری مثبت در موقعیتهای دشوار

۸-کنترل فکر ٬ ذهن ٬ توان و حفظ خونسردی تا بالاترین حد در شرایط بحرانی

وغیره.....................................................

اموزشهای نظامی که به چند بخش از جمله :

۱-بدن سازی و استفاده از تمام قدرت

۲-اموزش اسلحه و نگهداری

۳-اموزش استتار و اختفا

۴-اموزش های شناخت و توجیه زمین٬ حرکت و رزم در انها  (باتلاق-جنگل-مرداب-بیابان-کوه)

۵-شناخت مهمات و ترکیب و ساخت ٬ ساخت چاشنی و تله

۶-اموزش سرعت ٬ دقت ٬ حرکت و رزم در شب

۷-اموزش زندگی و زنده ماندن در شرایط سخت

۸-اموزش نحوه تهیه وسایل و تجهیزات چریک

وغیره.......................................................

که بطور کامل شرح داده شد.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی


+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم آذر 1390ساعت 6:33 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

"خان" و اهمیت آن دراسلحه

"خان" و اهمیت آن دراسلحه

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

خان

به برجستگی های مارپیچ درون لوله اسلحه خان گفته می شود .برخلاف این تعریف ساده عملکرد و وظیفه ی خان دراسلحه چندان ساده نمی باشد . تاریخ ابداع خان یا همین برجستگی های مارپیچ به زمان جنگ های داخلی آمریکا بر می گردد .یک ژنرال شمالی برای سربازان خود اسلحه هایی دارای خان طراحی نمود و بدین ترتیب برد سلاح آنها حدود 200متر افزایش یافت .بنابراین آنها سربازان جنوبی را قبل از اینکه درتیرس تفنگ هایشان قرارگیرند به راحتی هدف قرارمی دادند .

خان

نا گفته پیداست که دراثراین امتیاز چه شکست های سنگینی بر ارتش  جنوب یا طرفداران برده داری وارد گردید .(جنوبی ها عمدتا صاحبان مزارع بودندوشمالی ها صاحبان صنایع ).اگرشما بخواهید یک مرمی را درون لوله به حرکت درآورید وجود این شیارها مانع خواهد گردید ولی فشارگاز ناشی از انفجار باروت این کاررا انجام می دهد و موجب ایجاد شیارهایی بر روی مرمی که عمدتا از فلزات نرمی مانند روی باهسته ی سربی و... ساخته می شود می گردد و آن را به سرعت دورانی درحدود 20تا 25 هزاردور در دقیقه می رساند . فشارگاز باروت درون لوله اسلحه ازمرتبه چند صد مگا پاسکال است .(فشارگاز درون محفظه ی موشک ازمرتبه ی چند مگا پاسکال می باشد).اما وجود خان درون اسلحه باعث تأخیر در خروجی مرمی می شود و در نتیجه فشارگاز بالاتری اثر می نماید و سرعت خروج مرمی و انرژی جنبشی آن بیش تر می شود. همچنین سرعت دورانی بالا، باعث پایداری در هنگام حرکت و برخورد به هدف از قسمت نوک می شود .

نکته مهم دیگر این است که گلوله در هنگام برخورد براثر حرکت دورانی گنگ می خورد و جراحت بسیار شدید و بعضا غیرقابل پیش بینی دربافت به وجود می آورد .

جنس خان همانند لوله اسلحه است وبه روشهایی ما نند خان کشی ،خان مالی ،خان کوبی وماشین کاری الکتروشیمیایی با توجه به کالیبر سلاح و کاربرد آن تولید می شود. سلاح هایی مانند توپهای دورزن با کالیبر بالا نیزبعضا دارای خان می باشند .

گلولهخان
بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم آبان 1390ساعت 9:51 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

ادامه خدمت نيروهاي متخصص و مجرب وزارت اطلاعات تا 65 سالگي

طبق مصوبه مجلس صورت مي‌گيرد؛


ادامه خدمت نيروهاي متخصص و مجرب وزارت اطلاعات تا 65 سالگي

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

خبرگزاري فارس: بهارستان نشينان وزارت اطلاعات را مجاز كردند در صورت نياز و ضرورت با ادامه خدمت مستخدمين متخصص و مجرب اطلاعاتي و بازنشستگان كه آمادگي ادامه خدمت را دارند، حداكثر تا سن 65 سال موافقت كند.‌

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني صبح امروز (يكشنبه) طرح اصلاح ماده 57 و تبصره يك ماده 58 قانون استخدامي وزارت اطلاعات را بررسي و تصويب كردند.


بر اساس ماده يك اين مصوبه مجلس مقرر شد كه ماده 57 قانون استخدامي وزارت اطلاعات مصوب 1374 اصلاح شود.

بر اساس مصوبه خانه ملتي‌ها در اصلاح ماده 57 قانون استخدامي وزارت اطلاعات، مقرر شد مستخدمين رسمي وزارتخانه با داشتن 65 سال سن يا 30 سال سابقه خدمت قابل قبول بازنشسته شوند.

همچنين بهارستان نشينان وزارت اطلاعات را مجاز كردند در صورت نياز و ضرورت با ادامه خدمت مستخدمين متخصص و مجرب اطلاعاتي و بازنشستگان كه آمادگي ادامه خدمت را دارند، حداكثر تا سن 65 سال موافقت كند.‌

به گزارش فارس، نمايندگان مجلس مصوب كردند مصاديق ضرورت و نياز و همچنين نحوه ادامه خدمت بالاتر از 30 سال طبق دستور العملي است كه به تصويب وزير اطلاعات مي‌رسد.

نمايندگان ملت در تبصره ديگري از ماده يك اين طرح مقرر كردند در هنگام بازنشستگي به كارمنداني كه بيش از 30 سال خدمت دارند، به ازاي هر سال خدمت مازاد بر 30 سال 2.5 درصد حقوق بازنشستگي علاوه بر حقوق تعيين شده محاسبه و پرداخت مي‌شود.

مجلس مصوب كرد بار مالي ناشي از اجراي اين ماده حبس مورد از منابع صندوق بازنشستگي يا اعتبارات وزارت اطلاعات تأمين مي‌شود.

نمايندگان مجلس با 157 رأي موافق، 6 رأي مخالف و 9 رأي ممتنع از 225 نماينده حاضر در صحن علني پارلمان، ماده يك طرح را مصوب كردند.

همچنين نمايندگان مجلس تبصره يك ماده 58 قانون استخدامي وزارت اطلاعات را نيز با 139 رأي موافق، 2 رأي مخالف و 11 رأي ممتنع از 224 نماينده حاضر در صحن علني مجلس، اصلاح كرد.

طبق مصوبه مجلس در اصلاحيه تبصره يك ماده 58 قانون استخدامي وزارت اطلاعات مقرر شد مستخدمين شاغل در خدماتي كه به موجب قوانين خاص، شرايط ويژه‌اي از نظر سنوات بازنشستگي براي آنان پيش بيني شده است (از قبيل مشاغل سخت و زيان آور و كار با اشعه و نظاير آن) مشمول مقررات مربوطه است. بازنشستگي ايشان قبل از 30 سال خدمت منوط به موافقت اين وزارتخانه است.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم آبان 1390ساعت 5:38 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

ضربه سنگین امنیتی عملیات قندیل

 ضربه سنگین امنیتی عملیات قندیل

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

با سلام

 حیفم امد که این مطلب را از رجا نیوز نگذارم  نوشته ای که باعث افتخار هر ایرانی میشود

  درگیری روزهای اخیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با گروهک‌های ضدانقلاب در منطقه کوهستانی و صعب العبور شمال غرب کشور که ترکیبی از گروهک های سنتی ضدانقلاب و گروه‌های جدید که پس از اشغال عراق توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی تشکیل شده اند، ثابت کرد که سپاه در شناسایی و شکار عوامل ضدانقلاب از توانمندی بالایی برخوردار است و علی‌رغم اشراف دشمن بر کوه‌های مرتفع و صعب العبور، می تواند ضربات اساسی بر آن‌ها وارد نماید.


ر این میان سپاه در چارچوب پروتکل امنیتی با دولت اقلیم کردی از کوه‌های مرزی سردشت، پیرانشهر و اشنویه عبور کرد و ضدانقلاب را در عمق کوهستان‌های شمال عراق مورد تعقیب قرار داد و ده‌ها نفر از آنان را به هلاکت رساند.

سپاه در کوهستان‌های مرتفع شمالی عراق با نیروهایی درگیر شد که از گزارش های ویژه اطلاعاتی امریکا برخوردار بوده و به عبارتی تحت پوشش کامل و همه جانبه اطلاعاتی امریکا قرار داشتند و از سوی دیگر به انواع سلاح های پیشرفته امریکایی مجهز بودند.

پیروزی سپاه بر چنین نیرویی در واقع پیروزی بر پارتیزان های تعلیم دیده و مجهز امریکایی بود و از این رو از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به یاد بیاوریم بامداد صبحی در دی ماه 1385 که شش فروند هلی کوپتر آپاچی- مجهز به سیستم خاص لیزری و قابلیت پرواز در تاریکی مطلق- در یک ساختمان دیپلماتیک ایران در اربیل -مقر حکومت دولت اقلیم کردستان عراق- فرود آمد و پنج نفر از نیروهای ایرانی را با خود به بغداد برد و با افتخار فراوان اعلام کرد که تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران ایران را دستگیر کرده است و حال آنکه حمله به یک مقر معین که فاقد حفاظت و ایمنی خاص است، حتی برای یک دسته 10-12 نفره نظامی هم افتخار ندارد چه رسد به نیروی اشغالگری که -در آن زمان- نزدیک به 300 هزار نیروی نظامی و امنیتی در عراق داشت.

عملیات اخیر سپاه پاسداران در نوار مرزی سردشت و در عمق چند کیلومتری خاک عراق و کشتن دهها نفر از پارتیزان های آمریکایی و اسرائیلی به خوبی نشان می دهد که موازنه عملیاتی به نفع که و به ضرر چه کسی است.

در واقع در عملیات اخیر ایران با پارتیزان های جدید و قدیم امریکا و اسرائیل، سپاه نشان داد که از یک طرف ظرفیت اطلاعاتی بالایی دارد، از سوی دیگر از ظرفیت عملیاتی چشمگیری برخوردار می باشد و علاوه بر این ها می تواند هماهنگی های لازم در داخل و خارج مرز برای ضربه زدن به ضدانقلاب فراهم کرده و بلافاصله آن را به اجرا بگذارد.

در خصوص عملیات یاد شده نکات زیر قابل ملاحظه می باشد:

1- برخلاف آنچه که تبلیغ می شود "پژاک" -که در درگیری های اخیر فعال تر از بقیه گروهک های ضدانقلاب بود- بخشی از PKK نیست، کما اینکه برخلاف آنچه امریکایی ها ادعا می نمایند، شاخه ایرانی PKK هم نیست. پ.ک.ک واقعا نماینده سیاسی کردهای ترکیه است و از پشتیبانی بخش زیادی از کردهای ترکیه استفاده می کند و سابقه ای چند ده ساله دارد.

پ.ک.ک اگرچه به دلیل ارتکاب به جنایات و توسل به شیوه های غیرانسانی یک گروه مردود به حساب می آید ولی بالاخره دارای خط مشی و چارچوب معین و استراتژی های اعلام شده است در حالی که هیچ‌کدام از این خصوصیات در مورد پژاک صدق نمی کند.

پژاک از پشتیبانی کردهای ایران برخوردار نیست و حتی نتوانسته در روستاهای نزدیک مرز برای خود پایگاه و جان پناه به‌دست آورد و لذا در موارد متعدد اقدام به قتل یا گروگان گیری روستاییان بی پناه کُرد، حاشیه مرز کرده است.

برخلاف PKK، پژاک از حمایت خارجی برخوردار است. امریکایی ها رسما از این گروهک حمایت می کنند. حتی رادیو فردا -وابسته به سیا- در برنامه ای در سپتامبر 8002 -شهریور 68- که متن آن هم اکنون هم روی صفحه ویکی پدیا وجود دارد، این گروه را مورد حمایت امریکا دانست.

پژاک زمانی متولد شد که امریکا عراق را به اشغال خود درآورده بود و برنامه ای برای مشغول کردن ایران به اجرا گذاشت. جالب این است که در همان زمان گروه‌های سنتی ضدانقلاب نظیر حزب منحله دمکرات و گروهک کومله به گمان اینکه آمریکا دنبال جایگزین کردن نیروی جدید به جای نیروهای سنتی است، به افشاگری علیه این گروهک - پژاک- روی آورده و نقش امریکا را در راه اندازی آن برملا کردند.

پژاک اولین کنگره رسمی خود را در سال 2004، -یک سال پس از اشغال عراق- برگزار کرد. محل این کنگره ساختمانی در اطراف مقر نظامیان امریکایی در شهر سلیمانیه بود و در همان زمان، خبرگزاری رویترز و روزنامه واشنگتن پست گزارش دادند که در اطراف مقر نظامیان آمریکایی در سلیمانیه، نیروهای گروه تازه تاسیس پژاک را با سلاح های آمریکایی دیده اند.

نکته جالب تر این است که اعضای پژاک ترکیبی از نیروهای منطقه ای -چند کشور منطقه- هستند و وجه مشترک آن ها این است که در برنامه ای امریکایی علیه ملت های منطقه ایفای نقش می نمایند و این نکته ای است که دولت اقلیم کردی را در همکاری با نیروهای امنیتی و نظامی ایران متقاعد کرده است.

یک نکته جالب دیگر این است که دولت ترکیه در اسفند 88 از پلیس آلمان درخواست کرد که در دستگیری گروهی از PKK با نیروهای امنیتی آنکارا همکاری کند. در این بین، نیروهای پلیس آلمان هم‌زمان به یک گروه کوچک به سرپرستی حاجی احمدی که خود را رهبر پژاک معرفی می کند، برخورد و به گمان اینکه این ها هم بخشی ازPKK است، دستگیر کرد ولی دو روز بعد در حالی که عناصر PKKرا به نیروهای امنیتی ترکیه تحویل داد، تیم حاجی احمدی را آزاد کرد. و حال آنکه در همان زمان دستگاه اطلاعاتی ایران تقاضای انتقال اعضای این گروهک را به ایران داشت؛ این خود دلیل جداگانه ای است که نشان می دهد از نظر غرب هم پ.ک.ک غیر از پژاک است.

2- گروهک هایی که این روز مورد تعقیب و شکار نیروهای سپاه پاسداران واقع شده اند، وانمود می کنند که "برای احقاق حقوق مردم کُرد" مبارزه می کنند و حال آنکه از یک طرف خود این ها تنها وقتی تحت فشار قرار می گیرند، از مبارزه مدنی و نه تجزیه طلبی حرف می زنند و از سوی دیگر، عملیات های تروریستی این گروهک نوعاً در مناطقی رخ می دهد که محل اصلی کسب و کار و درآمد و تجارت کردهای ایرانی و کردهای عراقی است.

همه می دانیم که اشتغال در مناطق صعب العبور چقدر اهمیت دارد و در عین حال چقدر دشوار است. ناامن کردن مناطق کسب و کار و تجارت کردها ضربه مهم و اساسی به زندگی مردم محروم در دو سوی مرز است و به همین دلیل کردها نفرت عجیبی از پژاک دارند و از نیروهای امنیتی در ریشه کن کردن آنان پشتیبانی می کنند.

از این رو عملیات اخیر سپاه که چشم انداز پاک‌سازی این گروهک در دو سوی مرز را به تصویر کشید و بارقه ای از بهبود شرایط کسب و کار را در این مناطق صعب العبور به وجود آورد، مورد پشتیبانی کردهای محروم قرار گرفت.

3- مناطق عملیاتی سردشت و از آن طرف، ارتفاعات "قندیل" در خاک عراق محل عملیات پیروزمندانه "والفجر2" در 92 تیر ماه سال 62 است. در این عملیات، رزمندگان اسلام، -به‌خصوص تیپ 33 المهدی فارس- پنجه در پنجه نیروهای ویژه ارتش عراق انداختند و بر آن چیره شدند. آن عملیات پس از آن اتفاق افتاد که چند عملیات، از جمله عملیات رمضان نتوانسته بود در دشت های جنوب راه پیش ر وی رزمندگان اسلام را بگشاید و پیروزی در عملیات والفجر 2، نشانه توانمندی ویژه ای بود که قفل جنوب را گشود.

در واقع عملیات این روزهای سپاه در این منطقه هم نشان می دهد که علی‌رغم پروژه های سنگین دشمن، نیروهای اطلاعاتی ایران روز به روز قدرتمندتر شده اند. عملیات در منطقه بسیار سخت قندیل نشان داد که سپاه در اوج آمادگی اطلاعاتی و عملیاتی است.

جالب این است که عملیات سپاه درست در زمانی انجام شد که به لحاظ فصلی، ضدانقلاب امکان می یابد از سوراخ های تعبیه شده در کوه های مشرف به مرز ایران سر بیرون بیاورد و به خودنمایی بپردازد.

در این میان یک نکته کلیدی این است که بر خلاف ضد انقلاب استقرار یافته در این نقاط و برخورداری آنان از پشتیبانی جدی اطلاعاتی، تسلیحاتی و لجستیکی آمریکایی ها، سپاه در منطقه ای با آنان درگیر شد که فاقد پاسگاه های پشتیبانی بود. کما اینکه پاسگاه های حکومت اقلیم کردی نیز در این مناطق بسیار اندک بوده و اساساً امکان بهره گیری از امکانات و پشتیبانی لازم برای سپاه وجود نداشته است.

در عملیات اخیر، نیروهای ضد انقلاب با پشتیبانی امریکا از کوه های شمالی این منطقه به سمت مناطق پایین تر که امکان عملیات در آن بیشتر است، گسیل شده و گمان می کردند می توانند یک تابستان خونین را در منطقه کردستان ایران رقم بزنند، به گونه ای که از یک سو ایران با یک چالش عمده امنیتی مواجه شود و از سوی دیگر برای آمریکایی ها و صهیونیست ها امکان به تصویر درآوردن یک ایران "با موقعیت ضعیف امنیتی" فراهم گردد. ابتکار عمل سپاه پاسداران یادآور ابتکار عمل حزب الله لبنان در جنگ 33 روزه است که توانست با پیش دستی از یک توطئه پیچیده جلوگیری کند.

4- پیش از این ما در همین ستون از یک سند که یک طرح آمریکایی را فاش می کرد، خبر دادیم که بر اساس آن، آمریکایی ها روی ایجاد درگیری در مناطق قومی ایران و به‌خصوص در آن مناطقی که از نظر مذهبی میان مذهب غالب کشور و مذهب غالب در منطقه خاص تفاوت وجود دارد، تأکید کرده بودند.

در آن سند که مربوط به "مرکز امنیت امریکای جدید" بود، مسئولان امنیتی آمریکا گفته بودند: «به جای شعار جدایی طلبی باید روی درگیری های قومی تأکید کرد وقتی در عمل درگیری به وجود می آید نفرت مردم از حکومت افزایش می یابد چرا که در این صورت یا حکومت متهم به دست داشتن در درگیری می شود و یا متهم به ناکارآمدی می گردد و این هر دوموقعیت امنیتی ایران را شکننده می کند.»

در واقع، عملیات برون مرزی سپاه و تعقیب تروریست های امریکایی در ارتفاعات "قندیل" نشان داد که سپاه چشم فتنه ای آمریکایی را از حدقه درآورده و "مسئله امنیتی" را به منطقه تحت پوشش آمریکا منتقل کرده و این در حالی است که تجربه 10 سال اخیر نشان داده که آمریکایی ها در حل "مسئله امنیتی" از توانمندی چندانی برخوردار نیستند.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  جمعه بیستم آبان 1390ساعت 1:10 قبل از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

کاردی که بدن قربانی خود را منفجر میکند

کاردی که بدن قربانی خود را منفجر میکند

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

wasp_knife-narenji.jpg

این گجت وحشتناک واقعا موجب شرمساری نوع بشر است. کارد WASP یک کارد شکاری معمولی نیست. این کارد پس از ضربه زدن یک کپسول از گاز فشرده شده را به درون بدن حیوان قربانی تزریق میکند که این کار باعث یخ زدن و انفجار فوری اندام حیوان میشود. به گفته شرکت سازنده، حجم گاز تزریقی به قدری است که محل ضربه خورده فورا به اندازه یک توپ بسکتبال متورم و منفجر میشود. البته توجیه ساخت چنین کاردی این بوده که برای کشتن کوسه ها و خرس های وحشی در مواقع خطر ساخته شده. و این مکانیسم به این دلیل در آن طراحی شده که خیلی سریع حیوان حمله کننده را از پای در بیاورد. اما به هر حال این کارد خیلی آزادانه  فروخته میشود. به همین دلیل اعتراضاتی هم در انگلستان به فروش این کارد شده است. من هم فکر میکنم وجود چنین چیزی اصلا جالب نیست. تصورش را بکنید که یک قاتل سریالی چنین کاردی داشته باشد! ضمنا به نظر من استفاده از چنین چیزی حتی در مقابل حیوانات نیز اصلا قابل توجیه نیست.

 

در ویدیوی کوتاه 47 ثانیه ای که در بخش ادامه مطلب قرار گرفته میتوانید ببینید که یک نفر چگونه دو عدد هندوانه را با این کارد مورد حمله قرار میدهد.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 10:23 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

ساعت مچی با یک دوربین واقعا مخفی برای جاسوسی

ساعت مچی با یک دوربین واقعا مخفی برای جاسوسی

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان


spycamwatch

ساعت های دوربین دار هم اکنون به راحتی در بازار یافت میشوند. اما این یکی چیز دیگری است. ساعتی که در عکس میبینید مجهز به یک دوربین مخفی جهت فیلم برداری مخفیانه است.

به نظر میرسد که شرکت Brando در ساختن این ساعت جاسوسی موفق عمل کرده است. چرا که شما در این عکس نمیتوانید دوربین را ببینید.

برای اینکه کمی متعجب شوید باید بگویم که دریچه ورودی دوربین در عکس بالا دیده میشود اما خیلی سخت میتوان آن را پیدا کرد.

کمی دقت کنید. دوربین را میبینید؟ هنوز نه؟ اشکالی ندارد. خود من هم نتوانستم دوربین را پیدا کنم. به ادامه مطلب مراجعه کنید تا دوربین را ببینید.

 این ساعت با دو گیگابایت حافظه داخلی با قیمت 236 دلار فروخته میشود
بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 10:20 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

دستمال ضد گلوله برای حفاظت از قلب

دستمال ضد گلوله برای حفاظت از قلب

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

bullet-proof_narenji_ir.jpg

شاید به جرات بتوان گفت که بعد از نعمت سلامتی , امنیت جانی بزرگترین نعمتی است که باید قدرش را بدانیم. نظرتان در مورد خودتان چیست؟ آدمی مهمی هستید یا نه؟ گاهی اوقات پوشیدن انواع جلیقه های ضد گلوله برای آدم های مهم چندان خوشایند و راحت نیست. البته با پوشیدن جلیقه هم نمی توانند مطمئن باشند که از ناحیه دیگری مورد هدف قرار نخواهند گرفت.

  این یکی نوعی دستمال ضد گلوله است که می تواند به راحتی دولا شده و در جیب بغل کت جای گیرد. البته این دستمال برای کسانی در نظر گرفته شده که احتمال هدف قرار گرفته شدن قلب خود را میدهند. چون اگر در جیب گذاشته شود تنها می تواند قلب افراد را در برابر اصابت گلوله حفاظت کند. این دستمال با استفاده از استاندارد های نظامی در ساخت اقلام ضد گلوله ساخته شده و قرار است برای استفاده عموم مردم به بازار عرضه شود. به نظر من ممکن است برای آدم های خوش شانس در دوئل مفید واقع شود!

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 10:18 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

يک گجت برای استراق سمع

يک گجت برای استراق سمع

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

amp_narenji_ir.jpg 

زمانیکه جمع حاضر در یک اتاق را ترک می کنيد، شاید بدتان نيايد که بدانيد بعد از خروج شما چه می گویند.شاید برخی افراد را هم دیده باشید که به این منظور از لیوان های شیشه ای استفاده می کنند.

 

این گجت يک ابزار استراق سمع است که عملکردی شبیه به گوشی پزشکی و شکلی همانند یک لیوان کوچک دارد. با استفاده از یک آمپلی فایر صوتی که بر روی برد الکترونیکی درون آن تعبیه شده، صدا ها را از دیوار، در، پنجره و حتی سطوح استیل گرفته و تقویت میکند. آنگاه شما با يک هدفون معمولی هم قادر به شنود هستید.

 

قيمت این ابزار 62.99$ و شارژ آن از طریق پورت USB .انواع کامپیوتر ها و لپ تاپ ها امکان پذير است. نارنجی به شما توصيه اکید می کند که از خريد و استفاده ابزارهای غیر اخلاقی نظیر اين گجت خودداری کنید.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 10:14 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

دوربینی برای آشکار سازی لکه های خون درصحنه جرم

دوربینی برای آشکار سازی لکه های خون درصحنه جرم

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان


forensics-narenji_ir.jpg

استفان مورگان و ميشل می ريک، دو محقق از دانشگاه کارولينای شمالی واقع در ایالت کلمبيا، بر روی طرح اوليه دوربینی کار می کنند که بتواند لکه هاي مشکوک خون موجود در صحنه جرم؛ که با چشم غير مسلح قابل شناسایی نيستند را آشکار سازی کند.  
 
در حال حاضر برای تعيين لکه های خون از ماده ای به نام لومینول استفاده می گردد که به صورت اسپری در مکان های مشکوک افشانده می شود. از آنجايی که اين ماده سمی است؛ ترکيب خون را به گونه ای تغيير می دهد که در آزمايش های سطح بالاتر، تعیین DNA خون را مشکل و حتی غير ممکن می سازد. به همین دليل محققین به فکر پیدا کردن راهکاری ویژه در این زمینه افتادند.  
 
تنها کافی است که با اين دوربین تازه ابداع شده، عکسی از صحنه جرم گرفته شود. این دوربين با استفاده از پالس های اشعه مادون قرمز که بر سطوح می تاباند مکان لکه ها را مشخص کرده و با کمک یک لايه 8 ميکرومتری از پروتئین آلبومين(protein albumin) که همانند یک فيلتر است، مکان دقیق لکه های خون را تعيين می کند.  
 
با اين شیوه لکه های بسیار ریز خون به راحتی در صحنه مشخص شده و برای آزمایشات ديگری نظیر تعيين DNA سالم حفظ می شوند. محققین می گويند با تغيير دادن ماده سازنده اين فیلتر می توان مکان دقيق دیگر لکه های موجود در صحنه اعم از لکه روغن ها، چای، قهوه و حتی سموم را کشف کرد.  
 
طرح این دوربين در حال بررسی است و در صورت داشتن عملکرد موفقیت آميز در تست ها؛ می تواند به عنوان بهترين و کاربردی ترین وسيله ي جرم شناسی در صحنه های قتل محسوب شود. این وسيله قطعا مورد استفاده کارآگاهان علاقه مند به استفاده از تکنولوژي خواهد بود.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 10:1 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

دستگیره شیشه ای

دستگیره شیشه ای

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان


doorbulb1-thumb-550xauto-52146.jpg   تا به حال به دستگيره در ها و ويژگی های آنها دقت کرده اید؟ اینکه چگونه می توان از آنها به عنوان وسيله ای برای جاسوسی های نه چندان حرفه ای استفاده کرد؟! ‏
 
‏ آنچه که در تصوير مشاهده می کنيد طرح آقای ناکايا است که یک نمونه آزمایشی آن توسط کمپانی Lever ساخته شده است. این دستگيره فانتزی از جنس شيشه است و مانند یک گوی پیشگوی می توان قبل از ورود به اتاق به آن نگاه کرد و متوجه شد که در اتاق چه خبر است.
 ‏ 
‏ به دلیل داشتن شکل هندسی حباب گونه آن تصاوير کمی مخدوش و مقعر دیده می شوند.در ساختار آن هيچ چراغ و یا پروژکتوری در نظر گرفته نشده و تنها در صورت روشن بودن محیط می تواند تصاوير آنسوی درب را در خود منعکس کند. ‏ 

‏ دستگیره ساده و زيبايی است اما فعلا به صورت يک طرح ارائه شده و هنوز از قیمت و زمان توليد انبوه آن خبری در دسترس نيست. ما که کاربرد مفیدی برایش پیدا نکردیم. اما برای کسانی که همیشه می ترسند و فکر می کنند چه چیزی ممکن است پشت در باشد!؟ وسیله خوبی است تا اطمینان پیدا کنند یک خون آشام یا زامبی پشت آن مخفی نشده است. ‏
بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:59 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

سخنان فوق سری پشت پرده آبی

سخنان فوق سری پشت پرده آبی

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

تا به حال به این موضوع فکر کرده بودید وقتی یک رییس جمهور در سفر است چگونه می تواند اطلاعات محرمانه را بدون نگرانی از شنود دریافت کند؟ این تصویر باراک اوباما است در سفر به برزیل و در یک هتل که مشغول یک گفتگوی فوق سری در مورد لیبی است. ‏

وقتی مهمان کشور دیگری باشید برای داشتن یک گفتگوی محرمانه مشکلات مختلفی وجود دارد. چطور می توانید اطمینان داشته باشید که دستگاه های شنود قدرتمند از فاصله دور مشغول گوش کردن به سخنان محرمانه شما نیستند؟ ‏

در این تصویر می بینید یک پرده آبی رنگ به دور فضای مذاکره کشیده شده است. متخصصان امنیت به جای کشیدن یک دیوار فولاد و بتن از یک پرده مخصوص سبک استفاده می کنند که به راحتی می توان آن را در اتاق هتل برپا کرد. ‏

این پرده دیواری مجازی از امواج الکترونیکی ایجاد می کند که به هیچ نوع موجی اجازه ورود یا خروج نمی دهد. خود پرده هم از ماده محرمانه ای ساخته شده است. ‏

تنها چیزی که می تواند از این اتاق خارج شود امواج تلفن تصویری مخصوصی است که آن هم به صورت رمز نگاری منتقل می شود تا در مسیر قابل شنود نباشد. این تلفن هم از طریق یک ماهواره اطلاعات خودش را منتقل می کند. همانطور که می بیند تلفن هم بی سیم نیست چرا که امکان شنود امواج بیسیم تلفن ها وجود دارد بنابراین مقامات مهم از تلفن های مخصوصی استفاده می کنند که کاملا شبیه تلفن های قدیمی هستند. ‏

البته لایه های دیگر امنیتی هم وجود دارد. تعدادی گارد امنیتی ویژه با ابزارهای مخصوص بیرون این اتاق و فضای اطراف وجود دارند. آنها نظارت می کنند تا کسی در حال جاسوسی اطلاعات نباشد. ‏

هزینه به راه انداختن این اتاق های امن برای گفتگوهای محرمانه بسته به میزان امنیت مورد نیاز بین ۲۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار به ازای هر متر مربع است. البته تیم امنیتی مسوول می گوید این سیستم را نمی توان ۱۰۰ درصد امن فرض کرد. ما آن را ۹۹.۹ درصد امن می دانیم. ‏

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:55 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

سلاح های کشنده جاسوس های نازی در جنگ جهانی دوم

سلاح های کشنده جاسوس های نازی در جنگ جهانی دوم

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

چند روز پیش اسنادی توسط MI5 منتشر شد که در آن نشان می داد جاسوس های آلمان در زمان جنگ جهانی دوم از چه روش ها و گجت هایی برای رسیدن به مقاصد شان استفاده می کردند. ‏

این اسناد که به تازگی از حالت محرمانگی خارج و در دسترس عموم قرار گرفته اند نشان می دهند که هدف اصلی جاسوس ها در آن زمان از میان بردن فرماندهان و افراد کلیدی و مهم متفقین در جنگ بوده است. حالا بد نیست با هم ببینیم گجت های کشنده نازی ها در آن زمان شامل چه مواردی بوده است: ‏

‏- آینه های کیفی کوچک که دارای سلاح ها bacteriological (بیماری های کشنده) که توسط مامورهای زن استفاده می شده است. ‏

- سم کشنده ای که در ۱۰ دقیقه باعث مرگ میشده و به شکل قرص های آسپرین تولید شده بود. ‏

- سیگارهایی که سبب سردرد می شده است. در واقع مامور ابتدا این سیگار را تعارف می کرده و سپس برای رهایی از سردرد اش قرص اسپرین کشنده را توصیه می کرده است! در واقع خود مامور هم به همراه فرد قربانی سیگار می کشیده. اما او یک اسپرین واقعی می خورده و به قربانی بیچاره سم می داده است. ماموران نازی از این روش معمولا در قطارها استفاده می کردند. ‏

- پودر سمی که روی دستگیره در، میز یا کتاب اسپری می شده است. این پودر از طریق تنفس خطرناک نبوده اما اگر دست آلوده با دهان تماس پیدا می کرده، کشنده بوده است. ‏

- یک فندک مخصوص که یک ساچمه کوچک درونش تعبیه شده بود. در این ساچمه یک گاز کشنده وجود داشت که با روشن شدن فندک آزاد می شد و کسی که در نزدیکی اش بود را می کشت. ‏

- از این ساچمه مرگ افرین در زیرسیگاری هم استفاده می شده. حرارت سیگار روی زیر سیگاری سبب رها شدن گاز مرگ آور می شده است. ‏‏‏ آلمان ها برای سربازان جنگ هم محصولات مرگ آفرین ویژه ای تهیه کرده بودند. چیزهایی مانند شکلات های سمی، قهوه و نسکافه های فوری و دیگر خوراکی هایی که سربازان در آرزوی داشتن شان بودند. ‏

در کنار آن این اسناد نشان می دهد که یکی از استراتژی های آلمان ها برای از کار انداختن نیروهای متفقین، توزیع گسترده و رایگان مواد مخدر در خط نبرد شمال آفریقا بوده است. ‏
بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:51 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

استفاده از عینک تشخیص مجرمین در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴

استفاده از عینک تشخیص مجرمین در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

گارد ویژه پلیس برزیل تصمیم دارد برای حفظ امنیت جام جهانی ۲۰۱۴، نیروهای اش در São Paulo و Rio de Janeiro را تبدیل به روبوکاپ کند. آنها هم اکنون مشغول آزمایش عینک هایی هستند که به یک دوربین ویژه مجهز است و می تواند با اسکن کردن جمعیت، مجرمان را شناسایی کند.


این دوربین می تواند ۴۰۰ نفر را در هر ثانیه اسکن کرده و به تحلیل ۴۶۰۰۰ خصوصیت بیومتریک آنها بپردازد. اگر تصویر کسی با بانک اطلاعاتی ۱۳ میلیون نفری افراد تحت تعقیب یا دردسرساز مطابقت داشته باشد، چراغ قرمزی بر روی صفحه نمایش کوچک کنار عینک روشن می شود. همچنین قرار است قابلیت زوم ۱۹ کیلومتری برای شناسایی دقیقتر و از راه دور افراد به این عینک ها افزوده شود.


خب، به نظر می آید که این عینک می تواند پیشرفت بسیار بزرگی در شناسایی مجرمان و افراد خطرناک و در نتیجه افزایش امنیت مراسم و مسابقات باشد. اگر همین طور پیش برود، به گمانم کم کم باید منتظر پلیس آهنی در خیابان ها باشیم.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:48 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

هیولای مکنده اطلاعات

هیولای مکنده اطلاعات

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

دستگاهی را که مشاهده می کنید یک غول جاسوسی الکترونیک است که زندگی دیجیتال شما را کف دستتان می گذارد. دستگاه UFED Physical Pro که تولید شرکت Cellbrite است، می تواند بدون استفاده از کامپیوتر به ۳۰۰۰ مدل گوشی تلفن همراه به صورت مستقیم وصل شود و تمامی اطلاعات داخل گوشی را استخراج کند. از عکس ها و فایل های چند رسانه ای گرفته تا گزارش تماس ها و SMSهای ارسالی و دریافتی. اگر هم از گوشی مجهز به GPS استفاده می کنید، نقاط ثبت شده هم از دست UFED در امان نخواهد بود.

استخراج اطلاعات از وب گردی، جستجوهای گوگل و فعالیت شبکه های اجتماعی جزو مکشوفات این گجت فضول محسوب می شود. این نکته نیز قابل توجه است که این دستگاه اطلاعات پاک شده و مخفی شما را هم بازیابی می کند.

وجود اینچنین دستگاهی نمایانگر این موضوع است که در دنیا دیجیتال اطلاعات قابلیت پاک شدن کمی دارند و به محض اینکه اطلاعات تولید شد، آنها بر روی کتیبه دنیای مجازی حک می شوند. احتمالا طی چند سال آینده دیگر کسی از شما سوالی نمی پرسد و تنها از شما می خواهند که گوشی تلفن همراهتان را تحویل دهید!

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:45 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

عینک Eyez با فیلمبرداری 720p و حافظه 8 گیگابایتی

عینک Eyez با فیلمبرداری 720p و حافظه 8 گیگابایتی

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان


این عینک آفتابی یک دوربین فیلم برداری تمام عیار محسوب می شود. در جلویش یک دوربین قرار گرفته که می تواند فیلم برداری کند. در روی دسته عینک در مکانی که لوگوی شرکت سازنده قرار گرفته یک دکمه برای شروع و توقف فیلم برداری وجود دارد. ‏

دسته سمت چپ حاوی باطری لیتیومی و در سمت مقابل هم یک حافظه ۸ گیگابایتی قرار گرفته است. در زیر دسته هم یک پورت میکرو یو اس بی داریم که برای انتقال اطلاعات به کار می رود و البته این عینک به بلوتوث هم برای انتقال اطلاعات مجهز است. ‏

eyez1.jpg

گروه سازنده می گوید در حال حاضر بیشترین روش مورد استفاده برای فیلمبرداری با تلفن های همراه است اما این عینک کار را راحت تر می کند و دست شما هم آزاد خواهد بود. این عینک می تواند مستقیما ویدیو ها را به تلفن همراه و اینترنت موبایتان بفرستد و در واقع می توانید با آن یک پخش مستقیم به راه بیاندازید. ‏

تیم سازنده اعلام کرده Eyez را به زودی وارد بازار می کند و اگر بخواهید می توانید آن را با قیمت ۱۵۰ دلار پیش خرید کنید. ضمنا در صورت تمایل می توانید به جای شیشه های آفتابی از شیشه طبی برای عینک استفاده کنید. ‏

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:41 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

کمربندی که راه را به سربازان نشان میدهد

کمربندی که راه را به سربازان نشان میدهد

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

این کمربند راه را نشان میدهد
‏ در میدان جنگ و در زمان عملیات، سربازان نیاز به یک راهنمای دقیق دارند تا مسیر را به درستی طی کنند. به خصوص اگر هنگام شب قرار باشد عملیات نظامی انجام بدهند. ‏

جی پی اس یکی از کمک های بزرگ به نیروهای نظامی است و آنها از طریق این دستگاه می توانند راه خودشان را پیدا کنند. اما اگر سرباز باشید می دانید که در جنگ خیلی اوقات چنین فرصتی را در اختیار ندارید که دستگاه جی پی اس را از جیب تان در بیاورید و بررسی کنید که باید به کدام طرف حرکت کنید. ‏

این کمربند ایده جالبی است که توسط ارتش آمریکا طراحی شده است. داخل اش به یک جی پی اس مجهز است و می تواند از راه دور هم دستورات را دریافت کند. دور تا دور این کمربند هم ویبره هایی قرار گرفته که با تکان خوردن به سرباز جهت درست را نشان می دهند. ‏

حالا سرباز ها می توانند تمام تمرکزشان را به عملیات جلب کنند و کمربندشان هم آنها را به سمت هدف هدایت می کند. تحقیقات صورت گرفته هم نشان داده که این کمربند ها با همان دقت دستگاه های جی پی اس کاربرشان را به هدف می رسانند. کم کم سربازها هم شبیه ربات های جنگی می شوند. ‏‏
بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:38 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

اسکای نت: پرنده ای که شبکه های بی سیم را هک می کند

اسکای نت: پرنده ای که شبکه های بی سیم را هک می کند

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

همین چند روز پیش بود که با AR Drone آشنا شدیم و بحث های مختلفی هم در مورد کاربرد های این گجت پرنده که توسط تلفن هوشمند کنترل می شود مطرح شد. حالا یک تیم تحقیقاتی این هلیکوپتر اسباب بازی را تبدیل به یک ابزار هک کرده است. آنها نام حاصل کارشان را SkyNet گذاشته اند و اگر فیلم ترمیناتور را دیده باشید احتمالا معنی این اسم را می دانید و انتظار یک گجت خطرناک را می کشید.


سکای نت دارای یک سیستم عامل لینوکس شده و برای یافتن و هک کردن شبکه های بی سیم خانگی طراحی شده است. این هلیکوپتر می تواند کاملا بدون جلب توجه به نزدیک خانه شما بیاید، شبکه وای-فای را هک کند و به کامپیوترهای خانه شما نفوذ کرده و آنها را به نرم افزارهای مخرب آلوده کند. حالا هکر می تواند کنترل کامپیوتر شما را در دست بگیرد و علاوه بر سرقت اطلاعات، از کامپیوتر شما برای حمله به کامپیوترهای دیگر استفاده کند. مزیت بزرگ اش هم این است که ردیابی هکر دیگر از طریق اینترنت امکان پذیر نیست.


در این روش جدید حمله، پیدا کردن هکر بسیار سخت تر از قبل است. شما اول باید متوجه بشوید که پای یکی از هلیکوپترهای جاسوس در میان است و سپس آن را پیدا کنید و احتمالا با تعقیب اش آقای هکر اصلی را پیدا کنید. قاعدتا در چنین روشی کسی انتظار وجود یک هلیکوپتر پرنده را در نزدیکی خانه اش ندارد.


طراحان برای ساخت این گجت مهاجم از یک نسخه لینوکس، یک اینترنت موبایل 3G ، جی پی اس و دو کارت شبکه وای-فای استفاده کرده اند و می گویند هزینه ساخت کمتر از ۶۰۰ دلار شده است و هم اکنون در حال پیدا کردن راه هایی برای کمتر کردن هزینه ساخت هستند. احتمالا از این پس علاوه بر نصب نرم افزارهای امنیتی روی کامپیوترها، مجبور هستیم دوربین های نظارتی هم اطراف خانه نصب کنیم.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:31 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

استفاده پلیس از برنامه پیش بینی جرم برای جلوگیری از جرایم قبل از وقوع

استفاده پلیس از برنامه پیش بینی جرم برای جلوگیری از جرایم قبل از وقوع

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان 


شاید همه چیز دقیقا شبیه فیلم گزارش اقلیت نباشد، اما پلیس سانتا کروز در حال آزمایش نرم افزار جدید پیش بینی جرایمی است که به آنها کمک می کند قبل از وقوع جرایم، جلوی آنها را بگیرند. این برنامه پیش بینی نمی کند که چه کسی دقیقا قرار است مرتکب جرمی شود، اما تمام تلاش آن پیش گویی زمان و محل وقوع جرم است.

این طرح بسیار هوشمندانه که توسط جرج موهلر در دانشگاه سانتا کلارا برنامه نویسی شده، از مکان های وقوع جرایم قبلی برای نشانه گذاری نقاطی که امکان وقوع جرایم آینده در آنها به صورت بالقوه وجود دارد، استفاده می کند. منطق کار: ارتکاب به جرم در یک مکان باعث تشدید ارتکاب به جرم در نقاط نزدیک به آن طی چند روز بعد آینده می شود، چیزی شبیه اثر پس لرزه. کار این نرم افزار هم مقایسه های اینچنینی به صورت موثر و معنی دار است.

نیوساینتیس درباره این برنامه می گوید:

به طور میانگین، این برنامه در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ توانست زمان و مکان ارتکاب ۲۵ درصد از جرایمی را که به طور خاص در منطقه ای از لس آنجلس به .وقوع پیوستند پیش بینی کند. و این کار را تنها با استفاده از اطلاعات ارتکاب جرایم در روزهای قبل همان منطقه انجام داد


برنامه قرار است که در ده منطقه ۱۵۰ متر مربعی برای پیش بینی جرایم سرقت از منازل مسکونی و سرقت اتومبیل مورد استفاده قرار گیرد. سپس پلیس طبق نتایج این برنامه، زمان بندی لازم برای نیروهای گشتی را جهت کنترل این مناطق و جلوگیری از وقوع جرایم احتمالی تنظیم می کند. دلیل انجام چنین کاری توسط پلیس این است که همیشه جایی که نیروهای پلیس بیشتری هستند، جنایتکارها کمتر دوست دارند آفتابی شوند.

به گمانم با چنین برنامه هایی، چنان دستکش هایی و دیگر ابزارهای ویژه ای که پلیس در اختیار خواهد گرفت، کار افراد مجرم حسابی سخت خواهد شد. جای بسی خوشحالی است.

شما پیشرفت های پلیس در پیشگیری از جرایم و مبارزه با مجرمین را چگونه پیشگویی می کنید؟
بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:27 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

کفشهای GPS برای یافتن گمشدگان

کفشهای GPS برای یافتن گمشدگان

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

شاید شما هم یادتان می آید زمانی را که برنامه های تلویزیونی با پخش تصاویر گمشدگان شروع می شد و کودکانی که منتظر بودند برنامه مورد علاقه خودشان را تا چند دقیقه دیگر ببینند، لحظه های سختی را تا شروع برنامه کودک می گذراندند. حالا تولید کفشهای جدید مجهز به جی پی اس می تواند هم برای کودکان خوب باشد و هم برای کسانی که ضعف حافظه دارند. تا دیگر کسی گم نشود.

این کفشها که توسط شرکت GTX Corp طراحی و عرضه شده اند در قسمت پاشنه مجهز به ست GPS شده اند. به این ترتیب شما می توانید در هر لحظه محل دقیق این کفشها (یا موقعیت کسی که آنها را پوشیده است) را ردگیری کنید. این کفش برای والدینی که نگران کودکشان هستند یا برای افرادی که از ضعف حافظه یا آلزایمر رنج می برند می تواند مفید باشد. پیش از این نیز ابزارهای مجهز به مکانیاب GPS برای مقاصد این چنینی وارد بازار شده بودند. اما گم کردن ابزارهایی مانند دستبند یا ساعت مچی یا ابزارهایی که داخل کوله پشتی جاسازی می شوند خیلی راحت اتفاق می افتد. در حالیکه فراموش کردن کفش برای کسی که می خواهد از خانه خارج شود کمی سخت است.

باید اضافه کنیم که این کفشها دارای قابلیت هشدار هستند به صورتی که اگر کفش از محدوده مورد نظر شما خارج شود، بلافاضله هشداری برایتان ارسال خواهد شد و محل دقیق کفش (و البته صاحب کفش!) را اعلام خواهد کرد.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:25 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

دوستانم را بیاب (Find My Friends).

دوستانم را بیاب (Find My Friends).

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

xlarge_fmfcheater.jpg

این یکی ممکن است کمی غیر قابل درک به نظر برسد. اما قابلیت Find My Friends این ظرفیت را دارد که شیطانی ترین اتفاق مخفیانه ای باشد که تا به حال برای تان رخ داده است. مثلا اینکه کسی بدون اطلاع شما آن را روی موبایل تان فعال کرده باشد و در حال کنترل جابجایی های شما باشد. اما بگذارید روی دیگر سکه را هم ببینیم. زمانی که یک قاتل زنجیره ای شما را ربوده و با دستبند به رادیاتور اتاقش بسته! یک دوست صمیمی می تواند با کمک این قابلیت iOS5، به پلیس در یافتن شما کمک کند. هزینه استفاده از آن هم به اندازه قیمت یک ابزار مجهز به سیستم عامل iOS5 است.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:21 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

شناسایی ابزار شنود مخفی

شناسایی ابزار شنود مخفی

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

xlarge_avd-101.jpeg

آیا می دانید که چقدر ساده است که در خانه یک نفر ابزار شنود مخفی نصب کرد؟ مطمئنا چندان از خریدن یک میکروفون، یک دوربین فیلمبرداری بیسیم یا حتی یک کیت فرستنده اف ام که این روزها همه جا گیر می آید، سخت تر نیست! خب، حالا از کجا بدانیم که در خانه یا محل کارمان کسی از این میکروفون و دوربین ها نصب نکرده باشد؟ راه حل استفاده از این Bug Detector یا دستگاه شناسایی ابزار شنود است که می تواند به شما محل نصب این دستگاه های مخفی و فرکانس مورد استفاده آنها برای ارسال صدا و تصویر را هم نشان دهد. قیمت این ابزار به درد بخور هم ۲۸۰ دلار است.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:19 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

اسپری ضدعکس

 اسپری ضدعکس

گردآورنده: حمیدرضاطاهریان

xlarge_medium_blurpaparaz.jpeg

اگر شما هم از افراد مشهوری باشید که مورد توجه مردم هستند، مطمئنا گروه زیادی از طرفداران تان و همچنین عکاسان خبری در همه جا به دنبال شکار لحظه ها و به دست آوردن عکس های مخفیانه از زندگی خصوصی و رفتارهای عادی تان هستند. این واقعا آزاردهنده است که حتی برای پارک رفتن و گردش با خانواده هم چندان احساس راحتی و آرامش نداشته باشید. این اسپری ضد عکس جادویی کاری می کند که سطح صورت شما چنان نور را منعکس کند که سنسور دوربین به هیچ وجه امکان پردازش و ثبت جزئیات صورت تان را نداشته باشد. البته برای داشتن این اسپری فعلا تنها راه این است که به سراغ مخترعان آن بروید. زیرا هنوز در مرحله تحقیق و توسعه است.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم آبان 1390ساعت 9:16 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

خوابي كه گوگل براي كاربران ايراني ديده است + عكس

خوابي كه گوگل براي كاربران ايراني ديده است

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان
گوگل پيش از اين كاربران خود را مجبور کرده بود كه رمز عبور پست هاي الكترونيك خود را تغيير دهند كه اين مسئله با به روز شدن اطلاعات كاربران همراه بود؛ اين سياستي بود كه شركت گوگل براي به روز كردن اطلاعات خود در خصوص كاربران ايراني به كار بست و امروز با توجه به اين اطلاعات، برنامه‌هايي كه براي كاربران ايراني طراحي شده است را اجرايي مي‌كند.
بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم آبان 1390ساعت 11:44 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

VOA را چه کسانی اداره می کنند؟

VOA را چه کسانی اداره می کنند؟

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

VOA را چه کسانی اداره می کنند؟

به گزارش مشرق به نقل از ندای انقلاب، از 22 نوامبر 1979 "احمدرضا بهارلو" فعاليت خود را در اين رسانه آغاز كرد. در كنار بهارلو، مجريان ديگري همچون "رامش راسخ"، "بهروز عباسي" و "اكبر ناظمي" كه از كاركنان راديو ايران بودند با هدايت بهارلو كارشان را در بخش فارسي صداي آمريكا آغاز كردند.


"آلن هايت" در كتاب "تاريخ VOA"، زمان تأسيس تلويزيون فارسي صداي آمريكا را سال 1996 عنوان مي‌كند. به اين ترتيب، نزديك به دو دهه بعد از آغاز به كار احمدرضا بهارلو در مجموعه صداي آمريكا و راه‌اندازي راديو فارسي، مسئوليت راه‌اندازي تلويزيون اين مجموعه نيز به وي سپرده شد. در تاريخ 18 اكتبر 1996، نخستين امواج تلويزيون فارسي صداي آمريكا با اجراي احمد رضا بهارلو براي تمام دنيا پخش شد.
ادامه مقاله...


تا سال‌ها بعد، بهارلو خود سازنده و مجري بسياري از برنامه‌هاي خبري تحليلي و سياسي اين تلويزيون بود. بهارلو در ادامه پس از برنامه هفتگي "ميزگردي با شما"، در 11 سپتامبر 2002 برنامه "فصلي ديگر" و در 6 جولاي 2003 برنامه روزانه "خبرها و نظرها" را راه‌اندازي كرد.

وسعت برنامه‌هاي بهارلو كه خود همزمان رياست بخش فارسي راديو و تلويزيون صداي آمريكا را بر عهده داشت به حدي رسيد كه مخاطبان هر زمان كه پيچ تلويزيون را مي‌چرخاندند، بهارلو مقابل دوربين نشسته بود و مشغول اظهار نظر و ارائه تحليل بود.
امپراتوري بي‌رقيب بهارلو وقتي از هم گسست كه پخش راديويي صداي آمريكا به بنياد راديو آزاد آمريكا سپرده و از مجموعه VOA منفك شد كه اين آغازي بر افول اين پيرمرد بود.
بهائيان در صداي آمريكا

احمدرضا بهارلو نخستين رئيس بخش فارسي صداي آمريكا، اگر چه خود يك بهايي نبود امّا تمايل زيادي به نزديكي با بهائيان داشت. اين موضوع به خصوص در استخدام كارمندان بخش فارسي و گزينش همكاران ايراني وي از ميان بهائيان مشهود است. همان‌طور كه قبلاً گفته شد نخستين همكاران وي در اين بخش رامش راسخ، بهروز عباسي و اكبر ناظمي بودند كه دو نفر نخست از بهائيان مشهور ايراني در راديو و تلويزيون دوران پهلوي در ايران بودند.

در اطلاعيه گروهي از كارمندان و كاركنان راديو و تلويزيون ملي ايران در تاريخ 17 بهمن 57 كه در روزنامه اطلاعات به چاپ رسيده بود، نام اين دو تن به همراه گروهي ديگر از كارمندان بهايي اين مجموعه در دوران پهلوي به چشم مي‌خورد.

با آغاز به كار "كنت تام لينسون" به عنوان رئيس BBG، ناگهان شيلا گنجي از بهائيان سرشناس و از اعضاي جامعه بهايي در سازمان ملل متحد، در غياب احمد بهارلو در آوريل 2004 به عنوان رئيس بخش فارسي VOA مشغول به كار مي‌شود.


كنت تام لينسون كه خود از اعضاي AIPAC يا همان جامعه لابي يهوديان در ايالات متحده محسوب مي‌شود، گروهي از سرشناس‌ترين بهائيان را وارد چرخه مديريت صداي آمريكا مي‌كند كه "آوي داويدي" و "ستاره درخشش" يكي از مهره‌هاي اصلي رسانه‌هاي جامعه جهاني بهائيت و "مهتاب فريد" از جمله مهم‌ترين آنها بودند.


در اين ميان، آوي داويدي نقش بسيار مهم و تعيين كننده‌اي در روند بهايي سازي صداي آمريكا ايفا مي‌كند به گونه‌اي كه يك‌باره تعداد زيادي از كارمندان مسلمان‌زاده صداي آمريكا همچون "علي مستعاني" و "سيد رسول افخمي" از اين مجموعه اخراج يا مستعفي مي‌شوند و جاي آنها را چهره‌هاي شاخص تلويزيون "صداي دوست" ارگان رسمي بهائيان در حيفا و اسرائيل مي‌گيرند.
به اين ترتيب با ورود "شيلا گنجي" به حلقه مديريت صداي آمريكا، محفل كارمندان و مديران بهايي در اين رسانه فارسي زبان تكميل مي‌شود و چهره‌هايي همچون اكبر ناظمي، بهروز عباسي، ارژنگ داوودي، رامش راسخ، آوي داويدي، مهتاب فريد و ستاره درخشش در كنار هم قرار مي‌گيرند.
سفر مديران صداي آمريكا به حيفا
هم‌اكنون نيز (VOA PNN) به دست "جيمز گلاسمن"، از اعضاي ارشد انستيتوي آمريكن اينترپرايز و رئيس جديد هيئت مديره رسانه‌هاي خارجي ايالات متحده اداره مي‌شود. وي كه از سال 2007 مديريت اين مجموعه را در اختيار گرفته است از بدو قبول تصدي اين مسئوليت، ارتباط بسيار نزديكي با محافل بهائيان ايالات متحده و حيفا در اسرائيل پيدا كرده است.
شاهد اين مدعا، ارتباطات نزديك وي با "بهروز بهبودي"، مدير و بنيان‌گذار Council for Democratic Iran و از بهائيان سرشناس است. وي در اوايل سپتامبر 2008 به همراه سناتور "تام كوبرن"، رئيس تيم بازرسي ويژه ايالات متحده آمريكا و از اعضاي مؤثر سنا براي تصويب بودجه BBG به اسرائيل سفر كرد و در دفتر بهروز بهبودي در حيفا به ديدار وي شتافت.
از آن پس روند به كار گيري بهائيان در تلويزيون فارسي صداي آمريكا به نسبت گذشته اوج گرفته است. پس از استعفاي كنت تام لينسون رئيس قبلي BBG كه با فشار شديد سناتور كوبرن انجام گرفت، گلاسمن براي رياست اين شورا پيشنهاد شد. شيلا گنجي به شدّت تحت حمايت تام لينسون بود و استعفاي تام لينسون ضربه بزرگي به شبكه شيلا گنجي وارد كرد.

ريخت‌وپاش‌هاي بهائيان در خرج كردن بودجه

اخراج شيلا گنجي، هم به دليل آزرده كردن بوش بود و هم به دليل ريخت‌وپاش‌هاي فراواني بود كه از سوي اين بهايي و دار و دسته‌اش صورت مي‌گرفت. وي از زمان آغاز به كارش در صداي آمريكا، حلقه‌اي از دوستان و نزديكان بهايي خود را از رسانه‌هاي راديويي و تلويزيوني بهائيان در حيفا در اسرائيل به آمريكا فراخوانده و به كار گرفته بود، به طوري كه گزارش‌هاي رسيده به كميته تحقيق و بررسي سنا، آنان را واداشت در اين زمينه تحقيقات جدّي صورت دهند.


فخرآور درباره وي مي‌گويد: «جالب است بدانيد درجولاي 2007 همزمان با رأي سناي آمريكا به جيمز گلاسمن براي رياست BBG شيلا گنجي با دستپاچگي مصاحبه‌هايي را با كانسرواتيواي دولت آمريكا ترتيب داد تا شايد بتواند دل اعضاي انستيتوي قدرتمند آمريكن اينترپرايز را به دست آورد.»
امّا با آغاز به كار دوره جديد مديريت در صداي آمريكا و رفتن شيلا گنجي، مديريت صداي آمريكا ميان بهائيان دست به دست شد. به اين ترتيب يكي از نزديكان به جامعه بهايي در رأس هرم مديريت مهم‌ترين رسانه دولتي آمريكا قرار گرفت كه اين امري بي‌سابقه است.


به گفته امير عباس فخرآور، روشن نبودن هدف براي بيشتر كاركنان اين رسانه موجب شده كه نيروهاي غيربهايي از فعاليت در اين رسانه كنار بكشند.
وي تصريح مي‌كند:‌ «اطمينان دارم كه ماليات دهنده‌هاي آمريكايي خبر ندارند كه با پول مالياتشان در VOA و راديو فردا، گروهي از مجريان و كاركنان اين رسانه‌ها سعي دارند اداي اپرا وينفري، كريستين امانپور، لري كينگ، و بيل اورايلي را در بياورند و پولدار و مشهور شوند.»


در حال حاضر، تعداد مخاطبان صداي آمريكا ـ كه روزي ادعا مي‌كرد در ميان ايرانيان 10 ميليون شنونده دارد ـ به اعتراف عباس فخرآور از NITV لس آنجلسي هم كمتر شده است و همه اينها به مدد سوء استفاده بهائيان از پول ماليات دهندگان آمريكايي، حمايت دولتمردان آمريكايي از آنها و مديريت بهائيان بر اين رسانه است.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم آبان 1390ساعت 11:25 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

تصاوير عاملان حادثه تروريستي زاهدان

تصاوير عاملان حادثه تروريستي زاهدان

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

تصاوير عاملان حادثه تروريستي زاهدان
سايت گروهك جندالشيطان، عكس هاي دو عامل انتحاري حادثه تروريستي زاهدان را منتشر كرد...

گروهک جندالشیطان، عکس های دو عامل انتخاری که با انفجار مسجد زاهدان ده ها نفر از هموطنان بیگناهمان را به شهادت رساندند را در سایت خود منتشر کرد.

به گزارش "جوان آنلاین"، این گروهک مدعی شده است که این افراد به نام های «عبدالباسط ریگی» معروف به اسلام جان و« محمد ریگی» معروف به جنیدجان عملیات تروریستی انتحاری خود را در مقابل مسجد جامع زاهدان انجام داده و به هلاکت رسیده اند.

گفتنی است عبدالمالک ریگی سرکرده معدوم گروهک جندالشیطان، در اعترافات خود گفته بود که عملیاتهای این گروهک توسط نیروهای امنیتی آمریکا هدایت می شده و عوامل گروهک جندالشیطان، در حین عملیات تروریستی خود با تهیه فیلم و عکس و ارسال این اسناد برای نیروهای آمریکایی، از آنها پول دریافت می کرده است.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم آبان 1390ساعت 8:36 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

آشنایی با شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

آشنایی با شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

شورای‌عالی امنیت ملی، شورایی است که به منظور تأمین منافع ملی و ارضی کشور و حاکمیت ملی و به ریاست رییس جمهور تشکیل می‌شود.

اهداف شورای عالی امنیت ملی:

تعیین سیاست‌های ف شورای‌عالی دفاعی – امنیتی کشور، در محدوده سیاست‌های کلی تعیین شده از طرف مقام معظم رهبری

 • هماهنگ کردن فعالیت‏های سیاسی، اطلاعاتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در ارتباط با تدابیر کلی دفاعی - امنیتی
 • بهره‏گیری از امکانات مادی و معنوی کشور برای مقابله با تهدیدهای داخلی و خارجی

شورای عالی امنیت ملی به تناسب وظایف خود شوراهای فرعی از جمله شورای دفاع و شورای امنیت کشور تشکیل می‌دهد.

ریاست هر یک از شوراهای فرعی با رئیس جمهور یا یکی از اعضای شورای عالی است که از طرف رییس جمهور تعیین می‌شود.

حدود اختیارات و وظایف شوراهای فرعی را قانونی معین می‌کند و تشکیلات آنها به تصویب شورای عالی می‌رسد. مصوبات شورای عالی امنیت ملی پس از تأیید مقام معظم رهبری قابل اجراست.

دبیری شورای امنیت ملی

در سال 1386 علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از سمت خود کناره گیری کرد و مهر ماه همان سال سعید جلیلی که پیش از آن معاون اروپا و امریکای وزارت خارجه بود از سوی رئیس جمهور به سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی انتخاب شد.

بازنشر:وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم مهر 1390ساعت 2:7 قبل از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

نسخه انگليسي‌ها: در عمليات تعقيب از زنان استفاده كنيد بهمراه سند

نسخه انگليسي‌ها: در عمليات تعقيب از زنان استفاده كنيد

گردآورنده:حمیدرضاطاهریان

 

سرويس اطلاعات خارجي به ساواك پيشنهاد مي‌دهد كه چگونه از زنان در عمليات تعقيب و مراقب استفاده كنند. سند زير را بخوانيم:

استفاده از بانوان در تيمهاي تعقيب و مراقبت
1 ـ باين نتيجه رسيده‌ايم كه بانوان در تعقيب و مراقبت خيلي مفيد هستند هنگاميكه سوژه مرد باشد بانوان برخلاف آقايان بآساني توسط سوژه شناخته نميشوند.
از طرف ديگر ما متوجه شده‌ايم كه سوژه زن زدوتر از سوژه مرد يك زن تعقيب كننده را شناسائي ميكند.
2 ـ استفاده از بانوان و آقايان در يك تيم مختلط در محله‌هائي كه زن و مرد براحتي ميتوانند معاشرت و آمد و شد داشته باشند بسيار مؤثر است اما استفاده از تيم مختلط در بعضي از نقاط تهران و شهرستانها ممكنست با اشكال روبرو شود.
محسنات ديگر استفاده از زنان درتيمهاي تعقيب و مراقبت آنست كه زن و مرد تعقيب كننده آسان‌تر ميتوانند. در خيابانها قدم بزنندو دقت صرف كنند تا اينكه تعقيب كننده فقط يك مرد باشد. سوژه‌ها عموماٌ يك زوج (زن و مرد) تعقيب كننده را ناديده گرفته و مظنون نميشوند.
3 ـ پيشنهاد ميكنيم براي اين امر تمرينهائي كه از كارمندان ساواك بتواند بعنوان سوژه استفاده نمود انجام گيرد.
4 ـ درباره مسئله سوخته شدن افراد تيم تعقيب و مراقبت بانوان آسان‌تر از مردان ميتوانند تغيير شكل دهند بعنوان مثال تغيير مد موي سر حتي با لايه گذاردن (پارچه و پنبه) ميتوان اندام بانوان را تغيير داد.
اگر تغيير شكل امكان‌پذير نبود تعقيب كننده سوخته شد ميتوان او را در نقاط ديگري بكمار گماشت. اگر آنهم امكان نداشت و شخص سوخته شده استعداد ديگري نداشت پيشنهاد ميشود بكار آنها خاتمه داده شود.
در خاتمه تيم زن و مرد ( با پوشش زن و شوهر) بخوبي ميتوانند وظايف محوله را انجام دهند و اگر سوخته شدند مايل به تغيير محل خواهند بود.

بازنشر: وبلاگ کهنه سربازایرانی

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم مهر 1390ساعت 8:55 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

ابزارهای برتر جاسوسی نظامی

 ابزار های برتر جاسوسی نظامی

narenji-j-1.jpg

ابزارهای جاسوسی همیشه گجت های جذابی بوده اند. یکی از دلایل محبوبیت فیلم ها جیمزباند هم وجود این اسباب بازی های جالب است. اما در فیلم ها می دانیم که بیشتر با تخیل مواجه هستیم. اینجا ده تا از وسایل جاسوسی واقعی را می بینید که در گذشته استفاده می شدند و حالا جایشان در موزه است و جزو تاریخ محسوب می شوند. توصیه می کنم دیدنشان را در ادامه مطلب از دست ندهید.
 
‏ این یک دوربین جاسوسی ساخت شرکت تانکو است.همانطور که در تصویر مشاهده می کنید به راحتی به عنوان یک دکمه پیراهن روی لباس نصب می شود و می توان با آن فیلم برداری و عکاسی کرد. البته این دوربین مدت زیادی است که تولید شده اما حالا با امکانات جالبی به روز شده است. ‏ 
‏ 
معمولا از دوربین های کوچک نمی توان انتظار کیفیت بالای تصویر برداری داشت. اما این یکی با کیفیت ۸ مگاپیکسل عکاسی می کند و با رزولیشن 1280x960 به صورت HD فیلم برداری می کند. این دروبین با یک بار شارژ تا ۵۰ دقیقه به صورت مداوم امکان تصویر برداری را دارد و حافظه microSD می خورد. ‪و جالب تر از همه قیمت اش است که حدود ۵۸ دلار است‬. ‏ 
 

قلاب بت، تلفن تان را با خطوط هوایی برق شارژ کنید

این ابزار را شاید بتوان جالب ترین روش احیاء تلفنی که شارژ تمام کرده دانست. بخصوص وقتی که منبع قدرتمند و رایگان نیرو درست بالای سر شما منتظر است. نه اشتباه نکنید، خورشید را نمی گویم. منظورم خطوط هوایی انتقال برق هستند. البته برای استفاده از این ابزار باید عضو سربازان ویژه ارتش آمریکا باشید.

 «قلاب بت» یک شارژر بسیار ساده است که در هر جایی قابل استفاده است. این گجت تنها یک قلاب سنگین با یک تیغ تیز است که به انتهای سیم بلندی وصل شده است. کافی است آن را دور سرتان چرخانده و بر روی نزدیک ترین کابل برق بالای سرتان بیاندازید. تیغ آن روکش کابل را پاره کرده و یک ارتباط امن و بی دردسر برای تان ایجاد می کند. حالا شما به برق دسترسی دارید و می توانید با آن گجت های تان را شارژ کنید، به باتری ماشین شوک بدهید، بیسیم تان را شارژ کنید و یا هر ابزار دیگری را به راه بیاندازید. جالب اینکه در هوای بارانی هم بدون هیچ خطری می توانید از آن استفاده کنید.  

دپارتمان دفاع آمریکا در ویدیویی که برای معرفی این محصول منتشر کرده، توضیح می دهد که این ابزار فقط در اختیار گروهی از سربازان ویژه قرار خواهد گرفت. توصیه هم شده که شما هیچ وقت چیزی را روی سیم های برق نیاندازید، چون خطرات فراوانی شما را تهدید می کند.

کلاه شبیه ساز جنگ

نیروهای نظامی هزینه زیادی برای تمرین سربازان در شرایط طبیعی می کنند. اما شاید بهترین تمرین برای آشنایی و آماده سازی یک سرباز، استفاده از شبیه ساز محیط جنگی باشد.


ارتش آمریکا برای بازسازی صحنه های نبرد از صفحه نمایشی ثابت که بر روی کلاه سربازان نصب می شود، استفاده کرده است. بر روی این صفحه، تصاویر شبیه سازی شده ای از میدان جنگ ایجاد می شود. این تصاویر با توجه به حرکات و اعمال انجام شده توسط سرباز تصاویر را برای وی ایجاد می کند تا احساس واقعی بودن محیط را برای سرباز به وجود بیاورد. این سیستم مجهز به یک نمایشگر High‪-‬Definition از نوع OLED و هدست 3D می باشد.

 این سیستم با ابزار شبیه سازی ای که با نام COMBATREDI شناخته می شود، برای تمرین گارد ملی ایالت فلوریدا ساخته شده است. از دسامبر گذشته که شرکت Cubic این سیستم را ارائه کرده، این نخستین فروش آنها به ارتش آمریکا است. و برای ۲۷ سیستم COMBATREDI مبلغی برابر با ۴٫۸ میلیون دلار هزینه کرده است. حالا با این ابزار گران قیمت، سربازها می توانند در یک محیط ۳۶۰ درجه و شبیه سازی شده به تمرین های نظامی بپردازند. البته من یه این فکر می کنم که توسعه چنین سیستمی برای بازی های کامپیوتری هم بسیار جالب خواهد بود.  cubic_combatredi-2-narenji-ir.jpg

کول دیسک جاسوس مجهز به جی پی اس

بعضی ها خیلی دلشان می خواهد سر از کار دیگران در بیاورند. این یکی از جالبترین گجت های جاسوسی است که تا به حال دیده اید. اینجا یک دستگاه حد واسط بین حافظه یو اس بی و گیرنده جی پی اس داریم. زمانی که دستگاه بر روی حالت فلش مموری قرار دارد عملا کار یک کول دیسک را برای شما انجام می دهد.

 این دنبال کننده قابل حمل جی پی اس به قدری کوچک است که همیشه می توانید آن را با خود حمل کنید یا آن را در حالت جاسوسی 007 قرار داده و بر روی فرد یا خودرویی که می خواهید زیر نظر بگیرید جاسازی کنید. شما از اطلاعاتی که این حافظه کوچک جمع آوری می کند متحیر خواهید شد.
 زمانی که این جستجو کننده کار خود را انجام داد و به دستتان رسید، به راحتی می توانید آن را به کامپیوتر متصل کنید. این اطلاعات بعدا می توانند بر روی نرم افزار های گوگل ارث، گوگل مپ، مپ کوئست و کره مجازی (ویرچوال ارث) پیاده سازی شوند تا دقیقا نشان دهند سوژه کجا بوده؟ چه مدت زمانی طول کشیده و چگونه به آن مکان رسیده است؟
 
 برخی از ویژگی های برجسته این فلش جاسوس عبارتند از:
 
ثبت زمان، تاریخ، مکان، سرعت، جهت حرکت و عرض جغرافیایی  
کار کردن با دو عدد باتری نیم قلمی (AAA)  
طول عمر باتری بین 5 تا 7 روز و ثبت 4000 موقعیت مکانی  
ذخیره محل های مورد نظر بر روی دستگاه و امکان ترسیم مکان آنها از طریق گوگل ارث و سایر نرم افزارهای ذکر شده.
 البته فضولی کردن در کار دیگران عمل خوبی نیست. اما شاید اطلاع از وجود چنین گجت هایی هم به افزایش امنیت شخصی کمک کند تا بیشتر مراقب باشید. خوشبختانه شرکت سازنده هم فعلا فروش این فلش جاسوس را متوقف کرده است.
 

سونی از کوچکترین USB Finger vein reader پرده برداشت

FVA_U1_1-narenji-ir.jpg

این روزها استفاده از اثر انگشت به عنوان یک دروازه امنیتی در اکثر لپ تاپ ها رواج دارد، اما به تازگی به جای اثر انگشت از روش دیگری استفاده می شود.  
 
همانطور که احتمالاً می دانید چینش و تقسیم بندی عروق کف دست و نوک انگشتان، همانند اثر انگشت منحصر به فرد هستند و به همین دلیل به تازگی استفاده از این خاصیت بیومتریک بدن برای شناسایی های امنیتی در بسیاری از مراکز حساس و مهم جا افتاده است.  
 
شرکت سونی که اخیراً ابزاری به نام mofiria برای سنجش اطلاعات مربوط به عروق نوک انگشت ارائه کرده بود، کوچکترین و سبک ترین USB Finger vein reader (رابط یو اس بی شناسایی عروق خونی انگشتان) دنیا را با مدل FVA-U1 معرفی کرده که فروش آن از 18 دسامبر در بازار ژاپن شروع خواهد شد.  
 
وزن این گجت امنیتی ۳۳ گرم است و ابعادی معادل 58 × 14.5 × 70 میلیمتر دارد.

FVA_U1_002-narenji-ir.jpg

 

جعبه سیاه برای تفنگ باهوش

اسلحه ای که می بینید یک تفنگ فضایی نیست. بلکه مدل تغییر یافته ای از سلاح مخصوص نیروهای ویژه آمریکا به نام SCAR است که در نمایشگاه تجهیزات پلیس در پاریس ارایه شده است.  
 
از قدرت و قیافه عجیب و غریب آن که بگذریم به امکانات دیجیتالی این اسلحه می رسیم که موضوع اصلی بحث ما است. اول از همه این سلاح به نوعی جعبه سیاه مجهز شده است که تعداد و زمان گلوله های شلیک شده را طی ده سال گذشته ثبت می کند. با این امکان همیشه می توان فهمید که کی از اسلحه و چطور استفاده شده است.  
 
ضمنا تیم سازنده مشغول کار بر روی این موضوع است که در آینده نزدیک اسلحه به گونه ای سرباز صاحب اش را بشناسد. ( مثلا از روی برخی اطلاعات بیومتریک ) تا اگر به دست تروریست ها افتاد غیر قابل استفاده شود.

عینک آفتابی ضدگلوله

این عینک آفتابی یک عینک معمولی نیست، بلکه یک عینک ضد گلوله واقعی است.  
 
این عینک ژاپنی جزو JSDF به حساب می آید. با وجود اینکه شيشه این عينک تنها 2 میلی متر ضخامت دارد، به راحتی می تواند فشار وارده یک جسم 500 گرمی را که از ارتفاع یک متری افتاده، تحمل کند.  
 
همچنین ضربه جسمی تا قطر 6.55 میلی متر، که با سرعتی حدود 170 کیلومتر بر ساعت به آن برخورد کند، حتی نمی تواند شیشه آن را ترک بياندازد.

jd2-narenji-ir.jpg

قیمت این عینک سبک (27-35 گرم) و مقاوم در برابر ضربه، 317 دلار است که فکر می کنم ارزشش را داشته باشد.

يک گجت برای استراق سمع

amp_narenji_ir.jpg 

زمانیکه جمع حاضر در یک اتاق را ترک می کنيد، شاید بدتان نيايد که بدانيد بعد از خروج شما چه می گویند.شاید برخی افراد را هم دیده باشید که به این منظور از لیوان های شیشه ای استفاده می کنند.

 این گجت يک ابزار استراق سمع است که عملکردی شبیه به گوشی پزشکی و شکلی همانند یک لیوان کوچک دارد. با استفاده از یک آمپلی فایر صوتی که بر روی برد الکترونیکی درون آن تعبیه شده، صدا ها را از دیوار، در، پنجره و حتی سطوح استیل گرفته و تقویت میکند. آنگاه شما با يک هدفون معمولی هم قادر به شنود هستید.  

قيمت این ابزار 62.99$ و شارژ آن از طریق پورت USB .انواع کامپیوتر ها و لپ تاپ ها امکان پذير است. نارنجی به شما توصيه اکید می کند که از خريد و استفاده ابزارهای غیر اخلاقی نظیر اين گجت خودداری کنید.

دروازه عبور آبی

ممکن است تا به حال گیت های امنیتی کنترل ورود و خروج متفاوتی دیده باشید، اما این گیت آبی مطمئناً سرآمد ایده های مدرن در این دسته است.

 سه طراح خلاق اقدام به طراحی این ورودی عجیب و جذاب کرده اند که ایده آن را از گیت های عادی گرفته اند. آنها این گیت را با سطح امنیتی پایین ولی تاثیر گذاری که دارد برای مکان هایی مثل مترو ها و ورودی مکان های تفریحی، ساخته اند.  

طراحان این گیت برای جلوگیری از عبور افراد، بجای استفاده از لیزر و یا موانع خاص از آب استفاده کرده اند. در واقع هیچ کس دوست ندارد حتی در گرمای تابستان، بی مورد خیس شود، پس حتما با رعایت اصل خرید بلیط، اقدام به عبور از این دروازه می کند.

 البته برتری دیگری که این ورودی نسبت به گیت های معمولی دارد، این است که اگر فردی با صندلی چرخ دار هم قصد عبور از آن را داشته باشد، می تواند به راحتی از آن عبور کند.  

برای دیدن ویدئویی از مراحل ساخت و همچنين چند عکس دیگر از آن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 به نظرم استفاده از چنین گیتی، حتی بصورت آزمايشی در متروی تهران می تواند جالب باشد. اگر شما در برابر این دروازه عبور آبی قرار بگیرید، آیا حاضرید خیس شوید؟
 

دوربین مخفی در کليد خودرو

چه کسی فکرش را می کرد که روزی کليد خودرو هم جایی برای نصب دوربین مخفی جاسوسی شود؟

 کمپانی Brando با زیرکی تمام یک عدد دوربین را در بدنه یک کليد استارت خودرو جاسازي کرده است. این کليد متفاوت دارای 2 گيگابایت حافظه داخلی است و می تواند با رزولوشن 480*640 و با سرعت 29 فريم در ثانيه فيلمبرداری کند.  

علاوه بر فيلمبرداری می توانيد از حالت عکاسی اين دوربین استفاده کرده و عکسهایی با وضوع 960*1280 بگیرید. باتری لیتیمی این دوربین از طریق پورت USB شارژ میشود پس فراموش نکنید به اولین و نزدیکترین پورت USB که رسیدید، دوربين مخفی خود را شارژ کنید.

 این محصول با قيمت 66$ در بازار گجت های مربوط به خودرو و البته شاید هم امنیتی عرضه میشود. برای دیدن تصاوير بیشتر و کشف محل قرار گرفتن لنز اين دوربین مخفی به ادامه مطلب برويد.
 

دوربین مخفی در جعبه دستمال کاغذی

custom_1237501236645_yhst-81126207287_narenji.jpg

از این به بعد به جز خودکار و آینه و ساعت و کانال کولر و ترک دیوار باید حواستان به جعبه دستمال کاغذی هم باشد. چرا که ممکن است دوربین مخفی درون آن جاسازی شده باشد. این جعبه دستمال کاغذی به یک دوربین مخفی بسیار حرفه ای مجهز است که می تواند فیلم رنگی با کیفیت بالا بر روی کارت حافظه SD تا حداکثر 16 گیگابایت ضبط کند.

 جالب اینجاست که این جعبه دستمال کاغذی فقط یک دوربین مخفی نیست بلکه دستگاه DVRضبط فیلم هم درون آن جاسازی شده. بنابراین کاملا مستقل است و نیاز به سیم کشی یا ارتباط بی سیم ندارد. می توان بعد از ضبط، کارت حافظه را خارج کرد و فیلم را روی کامپیوتر دید. این مکعب جاسوس با باطری شارژی شش ساعت فیلم برداری مداوم می کند و می توان آن را برای فیلم برداری در ساعات خاصی از شبانه روز تنظیم کرد. دوربین آن قادر است در محیط های با نور بسیار کم هم فیلم برداری کند. و یک کنترل از راه دور هم برای آن ارایه شده است. چیز دیگری هم لازم دارید؟
 

آهنربای نئودایمیوم انگشت قطع می کند

چیزی که به آن نگاه می کنید باقیماندهای ناخن فردی است که انگشتش بین دو آهنربا از نوع نئودایمیوم گیر کرده و قطع شده است.

 نوک انگشت اشاره دست راست آقای «دیرک» بر اثر یک حادثه بین این دو آهنربا گیر کرد. در پی آن، بند انتهایی انگشت این فرد به شدت آسیب دید و برای ترمیم ضایعه، وی به مدت یک ونیم ساعت تحت عمل جراحی بود.  

هنگام بروز این حادثه این دو آهنربا پنجاه سانتیمتر با هم فاصله داشتند اما ناگهان تصمیم گرفتند که به طرف همدیگر پرواز کنند. متاسفانه انگشت آقای «دیرک» هم در مسیر پرواز آنها قرار داشت.

 آهنرباهای Neodymium نوع کمیابی از آهنربا هستند که جزو پر قدرت ترین آهن رباهای جهان محسوب می شوند. قدرت ربایش این آهن ربا ها با معیاری تعیین می شود که بین N24 تا N55 قرار دارد. آهنرباهایی که آقای «دیرک» را دچار حادثه کرده جزو قدرت ربایش N45 محسوب می شده است. این آهنرباها بسیار خطرناک هستند و در واقع «دیرک» خوش شانس بوده که کل دستش را از دست نداده است.  

برای آگاهی دیگران از خطرات این آهنربا، آقای دیرک تصاویر متعددی از انگشت خود تهیه کرده و در اینترنت قرار داده تا درس عبرتی باشد برای دیگران. من که به این آهنربا علاقمند شدم.

طرح IBM: از مقابل گلوله ها فرار کنید

يادتان هست «نیو» در فیلم ماتريکس چگونه در مقابل گلوله های شليک شده جاخالی ميداد؟ کم کم اين تخيل بشر در حال تبديل به واقعيت است. شرکت IBM طرحي را به ثبت رسانده که براساس آن وسيله اي خواهد ساخت که با آن مي توان از جلوي گلوله هايي که به طرفتان شليک شده، جاخالي دهید.

در اين طرح يک دستگاه مخصوص به طور دائم محیط اطراف بدن فرد استفاده کننده را اسکن مي کند. و بر اساس رديابي امواج الکترومغناطيسي که از یک جسم متحرک پرسرعت ساطع می شود آن را ردیابي می کند. دستگاه قادر خواهد بود که بر اساس اين اطلاعات تشخیص دهد که آيا این جسم يک خطر محسوب می شود یا خير. ضمنا دستگاه قادر خواهد بود که جهت حرکت جسم متحرک را نیز تشخيص دهد.  
اگر خطر تاييد شود اين وسیله با جریان الکتريسيته، عضلات را در جهت مناسب تحريک می کند و باعث واکنش سريع خود به خودي فرد مي شود. البته تمام اينها باید در کسری از ثانیه انجام شود.

 شاید چنين چيزي به اين زودی ها در دسترس نباشد. اما ايده بسیار جالبي است. ضمن اینکه براي حفاظت از افراد مهم در جاهايي که نمي تواند امنيت کافی ايجاد کرد بسيار مفيد خواهد بود. نظر شما چیست؟

خودکار جاسوس 99 دلاری

5in1_narenji_ir.jpg 

اشتباه نکنید. آنچه که در تصویر مشاهده می کنيد فقط يک خودکار ساده و معمولي نیست که بخواهید آن را سر جیب خود بگذارید و هر جا هم که فراموش کرديد جایش بگذاريد. این يک خودکار جاسوس است! گول ظاهر ساده اش را نخورید. هر چند خودکارهاي جاسوس ايده جدیدی نيست اما اين یک کمبو گجت چند کاره است که شرايط کاری آن به شرح زیر است:

  با استفاده از یک باتري لیتیمی قابل شارژ این خودکار قادر است تا 60 دقیقه به ضبط فايلهاي صوتی و تصویری به صورت رنگي بپردازد.اطلاعات ضبط شده در حافظه فلش 2 گيگا بایتی اش ذخیره مي شود و به کمک یک پورت USB ساده به انواع کامپیوتر هاي رومیزی و لپ تاپها متصل شده و به تبادل اطلاعات خود مي پردازد. در اين خودکار از یک مبدل بسیار ظريفي به جهت تبدیل ويديو رکورد به یک وب کم نيز استفاده شده است . بنابراین با استفاده از پايه مخصوص اين خودکار مي توانید از آن به عنوان يک وب کم هم استفاده کنید. در کنار تمامي امکانات گجتی که ممکن است یک کاربر در اين عصر از ارتباطات به آن نياز داشته باشد دلتان را نمي شکند و برایتان همانند دیگر خودکارها نیز مي نویسد.

 از طرفی هيچگاه نیاز نيست که نگران تمام شدن شارژ باتري های آن باشید. به همراه این خودکار یک عدد آداپتور که به کمک برق شهري نیز مي تواند مجموعه خودکار را شارژ کند به فروش میرسد.اين خودکار با قیمتهای 99$ و 109$ در دو حجم حافظه 2 و 4 گيگا بایتی به فروش ميرسد.

 استفاده از مطالب این وبلاگ فقط با استفاده ازنام منبع کهنه سربازایرانی مجازمیباشد
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم مهر 1390ساعت 10:38 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

صداي آمريكا احمد باطبي را به خاطرهمکاری با وزارت اطلاعات ایران ازصدای امریکااخراج كرد

صداي آمريكا احمد باطبي را به خاطرهمکاری با وزارت اطلاعات ایران ازصدای امریکااخراج كرد
گردآورنده:حمیدرضاطاهریان
نامه هاي معروف به 102 نفر هم كه با هدف تغيير صورت مسئله از سوي همپيمانان باطبي يعني سازگارا و افشاري منتشر شده بود، كمكي به وي نكرد و ارسال دومين نامه، كه نقض آشكار قوانين در آمريكا بود، موجب سرعت بخشيدن به پرونده اخراج وي شد.
پليس فدرال آمريكا ضمن بازجويي از همسر سابق باطبي(تارا نيازي)، به باطبي درباره تماس با ايران و لو دادن برخي عناصر مخالف ظنين شده بود. 

اميرعباس فخرآور كه ظاهرا ارتباطات بيشتري با اف بي آي دارد، در اين باره نوشت: احمد باطبي و كورش صحتي از صداي آمريكا اخراج شدند. 

صداي آمريكا از چند روز پيش احمد باطبي را اخراج كرده است.

به دنبال افشاي پرونده همكاري باطبي با وزارت اطلاعات جمهوري اسلامي و تشكيل پرونده از سوي پليس فدرال آمريكا براي وي در اين خصوص، باطبي كه از پاييز سال 2008 در بخش فارسي صداي آمريكا به كار مشغول بوده و به عنوان كارمند قراردادي دولت آمريكا حقوق دريافت مي كرد، به همراه تعدادي از دوستانش اخراج شدند.


فخرآور اضافه كرد: پرونده همكاري باطبي با وزارت اطلاعات، در پي انتشار نامه اي از ارژنگ داوودي از درون زندان اوين كه آشكارا مداركي را در خصوص همكاري باطبي با وزارت اطلاعات به دست مي داد، به رسانه ها كشيده شد.

ورود نامزد سابق باطبي به ماجرا و افشاي بخشي ديگر از جزئيات اين همكاري هم بر صحت ماجرا تاكيد داشت.

نامه هاي معروف به 102 نفر هم كه با هدف تغيير صورت مسئله از سوي هم پيمانان باطبي يعني سازگارا و افشاري منتشر شده بود، كمكي به وي نكرد و ارسال دومين نامه، كه نقض آشكار قوانين در آمريكا بود، موجب سرعت بخشيدن به پرونده اخراج وي شد. 

                                                        منبع: کیهان
                                     وبلاگ کهنه سربازایرانی
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم مهر 1390ساعت 5:34 بعد از ظهر  توسط حمیدرضاطاهریان  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر